Kalorisi En Yüksek Kömür Hangisidir?

Kömürün kalitesini belirleyen önemli faktörlerin başında kalorisi gelir. Bu nedenle kömür kalori tablosuna bakılarak karşılaştırma yapılabilir. Kalori bir enerji birimidir. Kömürün kalorisi dediğimiz zaman kast ettiğimiz şey kömürün yandığında ortaya çıkardığı ısı enerjisidir.

Dolayısıyla kömürün kalorisi ne kadar yüksekse enerji verimi ve kalitesi de o kadar yüksek olacaktır. Kalorisi en yüksek kömür antrasit kömürüdür. Isı değeri en büyük kömür yazısında bu konuya değinmiştik. Antrasit kömürünün ısı değeri yüksektir. Aynı miktarda antrasit ve linyit yakarsanız antrasit daha fazla enerji açığa çıkaracaktır.

Kalorisi en yüksek kömür

Kömür Kalitesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kömür kalori değerleri çok önemlidir. Ancak kömürü kaliteli yapan başka faktörler de bulunmaktadır. İnceleme yapılırken ele alınacak ana kıstasları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kömürün kalorisi
  • Kömürün bıraktığı kül oranı
  • İçerdiği kükürt oranı
  • İçerdiği nem
  • Yoğunluğu
  • Şişme endeksi

Bütün bu faktörler kömür kalitesini gösterir. Kalori analizi açısından antrasit en iyi kömürdür. Ancak antrasit bile birçok farklı kalitede çıkar. Çünkü her antrasit kömürünün üretim koşulu aynı değildir. Bir kömür ne kadar yoğun karbon içeriyorsa o kadar kalitelidir.

Ayrıca bir antrasit nem içermiyorsa daha kalitelidir. Buna da dikkat etmek gerekir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =