Kalsiyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KalsiyumKalsiyum yaşamak için gereken temel minerallerden biridir. Bu yüzden bu konuda biraz bilgi sahibi olmaya her türlü değecektir. Eğer öğrenci değilseniz bile bence kalsiyum hakkında bir şeyler öğrenmenin size zararı olmaz. Daha önce başka bir metal olan sodyum ile ilgili bilinmesi gerekenlere değindik. Fırsat buldukça kimya başlığı altında size elementlerle ilgili bazı bilgileri vermeye devam edeceğiz. Kalsiyum atom numarası 20 olan bir elementtir. Periyodik tablonun 2A gurubunda bulunur. Bu guruba toprak alkali metaller denir.

Kalsiyum doğada serbest halde pek bulunmaz. Ancak yumuşak gümüşümsü, beyaz alkalin toprakta metal halinde saflaştırılabilir. Kalsiyum okyanuslarda ve toprakta yaklaşık% 3 seviyesinde mevcuttur. Yer kabuğundaki en bol 5’inci elementtir.

Kalsiyum çeşitli küçük canlıların yanı sıra hayvan ve bitki beslenmesi için de gereklidir. Kalsiyum iskelet sisteminin inşası dahil olmak üzere kemiğin yapısında ve hareket sisteminde çok etkin rol oynar.

D vitamini, insan vücudu tarafından kalsiyumun emilmesi için çok önemlidir. D vitamini, kalsiyum emilimini bağırsaklarda gerçekleştirecek olan hormonun üretimi için çok önemlidir. Bu nedenle D vitamini eksikliğinde kemiklerin yapılanmaması sonucu raşitizm hastalığı görülür.

Kalsiyum ve bileşikleri toksik olarak görülmese de, çok fazla kalsiyum karbonat diyet takviyeleri ya da antasitler sindirerek hiperkalsemi bazen ölümcül böbrek yetmezliğine yol açan ilişkili süt alkali sendromu neden olabilir. semptomlar günlük 2.5 gr kalsiyum karbonat gibi küçük sindirerek üzerine bildirilmiştir olsa aşırı tüketimi, 10 gr kalsiyum karbonat / gün mertebesinde olacaktır.

Kalsiyum alaşımlardan metalik olmayan safsızlıkları uzaklaştırmak , çimento yapımında peynir yapımında kullanılır , ve diğer metaller hazırlanmasında bir indirgeme maddesi olarak .

Saf kalsiyum metali su ve asitlerle güçlü tepkimeler gerçekleştirir. Element simgesi Ca olan kalsiyum, kireç anlamına gelen Latince “calcis” kelimesinden geliyor. Kalsiyum eski Roma döneminden kalsiyum oksit kireci yapmak için 1. yüzyıldan beri bilinerek kullanılmaktadır.

Kalsiyum binlerce yıldan beri biliniyor olsa da, Sir Humphrey Davy adından İngiltereli bir bilim insanı tarafından 1808 yılında yapılana değin, tek başına bulunacak şekilde saflaştırılmamıştı. Bu tarihten sonra saf kalsiyum elde edilmeye başlandı.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + fifteen =