Kan Asit Mi Baz Mı?

Asit ve bazları tanıdığımız zaman hangi maddenin asit, hangi maddenin baz olduğu sorusu önemli hale gelir. Bazı asit ve bazları hepimiz biliriz. Ancak bazı maddelerin asidik veya bazik olması kafa karıştırır. Kan asit mi baz mı sorusu ilginç bir sorudur. Bu yazıda cevap vereceğiz.

Kan nötre yakın baz özelliği gösterir. Kanın pH değeri 7.34 – 7.45 arasındadır. pH değeri üzerinden düşündüğümüzde 0 – 7 arasındaki maddeler asit, 7 – 14 arasındaki maddeler ise bazdır. Tam ortada bulunun pH 7 ise nötr demektir.

Kanın pH değeri 7’ye çok yakın olduğundan nötre oldukça yakındır. Bu nedenle kana baz demekten çok bazik bir sıvıdır demek daha doğru olacaktır.

İlgili yazı: Süt asit mi baz mı

Kanın pH Değerinin Ayarlanması

Yukarıda verdiğimiz kan pH aralığı çok dar ve hassas bir aralıktır. Bu pH sınırların dışına çıkmak ölümle sonuçlanabilir. Vücutta homeostasi dediğimiz iç dengenin önemli unsurlarından biri kanın pH değeridir. Vücut salgıladığı hormonlarla pH değerini istenilen aralığa çeker.

Vücudun ana dolaşım sıvısı olan kanın pH değerinin ayarlanması için su miktarı, iyon miktarı, mineral miktarı gibi değişkenler rol oynar.

Akciğerler ve böbrekler bu konuda ana destekçimiz. Böbreklerden suyun ve iyonların geri emilimi kan pH’ın ayarlanmasında çok etkilidir. Ayrıca vücuttaki endokrin sistemi idare eden hipofiz bezi bu işi de yürütmektedir.

Kanın pH değerinin ayarlanması için ekstra bir çabaya gerek yoktur. Sağlıklı bir vücut bunu sağlayacak denge mekanizmasına sahiptir. Aynı şey tükürük ve diğer salgılar için de geçerlidir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − five =