Karadeniz Bölgesinin Özellikleri

Türkiye 7 coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden biri de Karadeniz bölgesidir. Karadeniz bölgesinin kendisine has çeşitli özellikleri vardır. Karadeniz bölgesinin özellikleri birçok olmasına rağmen coğrafya dersinde işimize yarayacak ve asla unutmamamız gereken özellikleri ele alacağız. Bu özellikler Karadeniz bölgesini diğer bölgelerden ayıran özelliklerdir. Bölgenin fiziki yapısı, yağış rejimi, bitki örtüsü ve ekonomik faaliyetlerini incelersek Karadeniz bölgesinin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz.

karadeniz bölgesinin özellikleri

Karadeniz bölgesi Türkiye’nin kuzeyinde yer alan bölgedir. Deniz sahili boyunca uzanan bölge doğu batı yönünde yayılmıştır. Ekvatora en uzak bölge olduğu için teorik olarak en soğuk olması gereken bölgedir. Ancak denize yakınlık soğuğu kırmaktadır. Çünkü denizellik dediğimiz şey bölgenin çok soğuk ve çok sıcak olmasını engeller. Denize paralel uzanan bölgede aynı zamanda sahile çok yakın dağlar da yine paralel bir şekilde uzanmıştır. Bu nedenle deniz kenarı ile iç kesimler arasında ciddi bir iklim farkı vardır.

Karadeniz bölgesi yüksek dağların olduğu bir bölgedir. Buradan birçok sonuç çıkarabiliriz. Özellikle doğu Karadeniz bölümünde yağış çok fazladır. Bunun sonucunda çay ve fındık tarımı yapılmaktadır. Dağlar denizlerden itibaren yükselmeye başladığı için bölge deniz ticaretine çok uygun değildir. Çünkü deniz ile iç kesimler arası ulaşım maliyetlidir. Karadeniz bölgesi doğu Karadeniz, orta Karadeniz ve batı Karadeniz olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Karadeniz bölgesinin özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Bu nedenle liste halinde özellikleri vermemiz daha net olabilir.

Karadeniz bölgesinin özellikleri:

  • Dağlar denize paraleldir.
  • Kıyıda yağış fazladır.
  • Kıyı ile iç kesimler arasında iklim farklıdır.
  • Nüfus kıyıda toplanmıştır.
  • Balıkçılık yaygındır.
  • Turizm çok gelişmemiştir.
  • Köylerde dağınık yerleşme vardır.
  • Bölgede çok fazla geniş düzlük bulunmaz.
  • Ormanlar geniş yer kaplar.
  • Çay ve fındık üretimi yaygındır.

Yukarıdaki liste Karadeniz bölgesinin özellikleri açısından yeterli bir listedir. Karadeniz bölgesi denince aklınıza yukarıdaki özellikler mutlaka gelmelidir. Bölge Gürcistan sınırından başlayarak Sakarya ovasına kadar devam eder. Eğer coğrafya sorularında bu bölge aralığında ve denize yakın bir yer işaretlenmiş ise buranın Karadeniz bölgesi olduğunu anlayabilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 11 =