Karadeniz İkliminin Turizm Faaliyetleri Üzerindeki Etkisi

Türkiye bir turizm ülkesidir. Ülkemiz Dünya’da en çok turist alan ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Her bölgemizin turizm açısından çeşitli avantajları bulunmaktadır. Turizm faaliyetlerini etkileyen en önemli etmenlerden biri iklimdir. Özellikle kendine has özellikleri olan belirgin iklimler bu konuda ön plana çıkmaktadır. Bu yazıda Karadeniz ikliminin turizm faaliyetleri üzerindeki etkisi üzerinde duracağız. İklimin turizm üzerine etkisi açısından bu iklim türü oldukça ön plana çıkmaktadır.

Karadeniz ikliminin turizm faaliyetleri üzerindeki etkisi

Yukarıdaki görsel Karadeniz’in nadide turizm güzelliklerinden olan Uzungöl’e ait bir resimdir ve Karadeniz ikliminin turizm faaliyetleri üzerindeki etkisine iyi bir örnektir. Yeşillik ve göl bir arada olduğundan burası her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Konuyu anlamak açısından önce Karadeniz ikliminin temel özellikleri üzerinde duralım.

Karadeniz İkliminin Temel Özellikleri

Karadeniz ikliminin temel özellikleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

 • Ülkemizin Karadeniz bölgesinde etkili bir iklimdir. Adını bölgeden almıştır. Marmara bölgesinde ise kıyı kesimlerinde görülür.
 • Karadeniz’de dağlar kıyıya paralel olduğundan bu iklim daha çok kıyı kesimlerinde hissedilir.
 • Her mevsim yağış vardır. Bu açıdan ekvatoral iklimi andırır.
 • Bol yağışlıdır.  Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm civarındadır.
 • Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir.
 • Yaz ve kış arasında sıcaklık farkı Türkiye’deki diğer iklimlere göre azdır.
 • Yıllık ortalama sıcaklık 13 – 15 °C’dir. Kış sıcaklıkları 6 – 7 °C, yaz sıcaklıkları ise 21 – 22 °C ortalaması civarındadır.
 • Bitki ortası ormandır.

Bütün bu özelliklerinin yanında Karadeniz dağlık bir yerdir. Yükselti farkları yüksektir. Yemyeşil bir doğası vardır. Büyükbaş hayvancılık bitki örtüsünden ve yer şekilleri nedeniyle yaygındır.

Karadeniz İkliminin Turizm Faaliyetlerine Etkisi

Ülkemizin Güney kesimlerinde deniz ve yaz turizmi etkilidir. Ancak Karadeniz bölgesinde deniz turizmine pek imkan yoktur. Karadeniz bölgesindeki turizmin ana kaynağı iklim ve yer şekilleri sonucunda oluşan doğa güzellikleridir.

Karadeniz ikliminin turizm faaliyetleri üzerindeki etkisi maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

 • Yağışın bol olması her tarafta ormanlar olmasını sağlamıştır. Güzel ormanları görmek ve yeşil doğada vakit geçirmek için her mevsim binlerce turist Karadeniz bölgesine akın eder.
 • Yazın sıcak havalardan bunalanlar için Karadeniz iklimi bir kaçış imkanı sağlar. Özellikle yükseltisi fazla olan yerler yazın bile oldukça serindir.
 • Doğayla baş başa kalmayı sağlayan yayla turizmi bölgede gelişmiştir. Karadeniz’de iklimin bir sonucu olarak birçok güzel yayla mevcuttur.
 • Karadeniz’in yeşil doğası birçok piknik ve kamp alanının oluşmasına yol açmıştır. Kamp yapmak ve iklimin tadını çıkarmak isteyen birçok turist de Karadeniz bölgesine akın etmektedir.
 • Bol yağışlar sonucu dolup taşan ve yükseltisi olan ırmaklarda rafting sporu yapılmaktadır. Bu spor nedeniyle de bölgeye turistler gelmektedir.
 • Bolu gibi yükseltili yerlerde yer yer kar yağışından dolayı çeşitli kayak merkezleri de turist çekmektedir.

Bütün bunların sonucunda Karadeniz bölgesine binlerce yerli ve yabancı turist çeşitli faaliyetler için gitmekte ve orada vakit geçirmektedir. Bölgede turizm faaliyetlerinin en önemli nedenlerinden biri Karadeniz iklimidir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 9 =