Kargalar Ne Yer?

Karga dilimizde birçok ata sözüne konu olmak çok önemli bir kuş türüdür. Kendine ait çeşitli özellikleri olan kargalar gerçekten incelenmeye değer canlılardır. Bu yazıda herkesin merak ettiği kargalar ne yer sorusu başta olmak üzere çeşitli sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Kargalar hem etçil hem de otçul canlılardır. Bu nedenle çöplerde buldukları dahil her türlü yiyeceği tüketirler. Kargaların aç kalması bu yüzden çok söz konusu olmaz.

Eğer köyde yaşamış ve civciv beslemişseniz bilirsiniz ki köylerde kargaların gelip civcivleri avlaması oldukça yaygın bir davranıştır. Çeşitli küçük hayvanlardan solucanlara kadar birçok başka canlı kargaların besini olabilir.

Kargalar ne yer

Karga Özellikleri

Karga ne yer öğrendik. Şimdi de biraz kargaların özelliklerinden bahsedelim.

Kargayı bilimsel olarak sınıflandırdığımızda hayvanlar aleminin, omurgalılar şubesinin, kuşlar sınıfının, ötücü kuşlar takımının, kargagiller ailesinde yer aldığını görmekteyiz.

Karga özellikleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

 • Corvus denilen cinse mensup olan karga türü iri yapılı ve pençeli bir canlıdır.
 • Düz gagalı ve çoğunlukla parlak siyah tüylüdür.
 • Yüksek seste öter ancak sesi rahatsız edicidir.
 • Kargalarla leşle beslenmez. Leşle beslenen karakarga ya da kuzgun türleridir.
 • Sanılanın aksine oldukça zeki bir hayvan türüdür. Diğer kuşlarla kıyaslandığında dahi denilebilir.
 • Sesleri taklit etme yeteneklerine sahiptirler.
 • Kargalar ortalama 12 – 13 yıl ömre sahiptir. Çok uzun ömürlü olanlar kuzgunlardır.
 • Mitolojik olarak karga önemli bir canlıdır. Uzun ömre sahip oldukları tarihi kaynaklarda yer almaktadır.
 • Yalnız takılıyor olsalar da kargalar arasında ciddi bir dayanışma ve yardımlaşma vardır.
 • Vücut kütlesine göre beyin kütlesi en yüksek olan hayvanlar arasında yer alır.
 • Beslenme alışkanlıkları oldukça çeşitlidir. Civcivleri ve tarlalardaki ekinleri yedikleri için tarımla uğraşan insanlar kargaları pek sevmez.

Kargalarla İlgili Merak Edilen Sorular

Kargalarla ilgili çok sorulan bazı sorulara cevap verelim.


Kargalar malzeme kullanabilir mi?

Evet. Yapılan araştırmalar kargaların zor durumda kaldıklarında alet kullanabilen çok zeki hayvanlar olduğu ortaya çıkmıştır.


Kargalar neden korkar?

Kargaların özellikle korktuğu bir şey yoktur. Ancak kendilerinden daha büyük olan insan gibi canlılardan kaçarlar. Bu nedenle bostanlara konan korkuluklar kargalara karşı işe yarar.


Kargalar neden toplanır?

Kargaların toplanması için çeşitli nedenler olabilir. Ortak bir sorunla karşılaşma veya ölün bir karganın ardından toplanma gibi durumlar vardır. Kuzgunlar yemek bulduklarında da haberleşmektedir. Kargaların ölüme üzüldükleri ve ölen arkadaşları arkasında yas tuttukları bilinmektedir.


Karga üremesi ne şekilde gerçekleşir?

Diğer kuşlar gibi ürerler. Yumurta ile yani dış gelişim gösterirler. Ancak kargaların tek eşli olduğu ve eşlerine sadık kaldığı bilinmektedir.


Karga neden saldırır?

Saldırının birçok nedeni olabilir ancak en yaygın sebep yavrularını koruma isteğidir. Eğer yakınlarda karga yavrusu varsa insanları uzak tutmak için saldırabilirler. Normal zamanlarda karga zarar veren bir hayvan değildir. Ancak bir de yavrusuna dokunulduğunda çok daha saldırgan olabilir.


Karga ötmesi neye delalettir?

Kargaların çeşitli neden ve amaçlarla öttüğü görülür. Sesleri de genellikle rahatsız edicidir. Ancak kargalar taklit de yapabilir. Karga ötmesini uğursuzluk olarak niteleyenler oluyor. Bunla ilgili bir delil sunmak pek mümkün değildir elbette.


Kargalar öğrenebilir mi?

Yapılan araştırmalar kargaların hayvanlar aleminde en iyi öğrenen canlılardan biri olduğunu göstermektedir. Günümüzde şu kargalar ne budala ya da kuş beyinli şeklinde ifadelerin kullanıldığını biliyoruz. Ancak karganın zekasının diğer kuşlarla pek bir ilgisi bulunmuyor. Karga tecrübe edinebilen, öğrenebilen ve hatta alet kullanabilen bir canlıdır.


Son olarak şunu söyleyelim. Kargalar gerçekten birçok ata sözüne, mitolojik inanışa ve tarihi kaynağa girmişlerdir. Zeki, ketum ve ilginç bir hayvan olması insanlar açısından kargayı ilginç kılmaktadır.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − nine =