Kendine Güvenmek İçin Yapılması Gerekenler

Kendine güven hayatın her alanında çok önemlidir. Fakat güven içimizden gelmediği zaman öz güven inşa etmek pek de kolay olmuyor. Kendine güvenmek için yapılması gerekenler burada devreye giriyor. Güven inşasını tamamlarsak eğer kendimize güveni de doğru bir yerde tutarız. Böylece kendini dev aynasında görme dediğimiz tehlikeye de kapılmayız.

Kendine güvenmek için yapılması gerekenler

Kendini Tanımak

İçimizde derinlerde bir yerlerde hepimiz nasıl bir karaktere sahip olduğumuzu biliriz aslında. Kendine güvenmek istiyorsan kendini doğru tanımalı ve kendini kabul etmelisin. Potansiyelini, yeteneklerini bilmeli ve doğana saygı duymalısın. İnsan yaratılışı gereği bir doğa taşır. Bu doğayı keşfetmek ve kabullenmek kendine güvenin çok önemli bir parçasıdır. Kendini tanımak için de ne istediğini bilmek gerekir. İstediklerini yazarak işe başlayabilirsin.

Rol Model Seçmek

Eğer yapmak istediğimiz şeyleri daha önce biri yapmışsa kendimizi onun yerine koyarak işlere başlayabiliriz. Örneğin iyi bir basketbolcu olmak istiyorsak Micheal Jordan nasıl hazırlanıyordu ve hikayesi neydi bilirsek bu çok işimize yarar. Ancak kendine güvenin tek basamağı bu değildir.

Şimdi kendini tanıdın ve olmak istediğin kişiyi seçtin. Olmak istediğin kişiyi seçmek bir insanı taklit etmek veya kıskanmak değildir. Sadece rol model olarak almaktır. Bunu yapmak insana zarar değil fayda sağlar. Zaten olmak istediğin kişiyle aynı yetenekte değilsen onunla aynı başarıyı elde edemezsin. Sadece onun gittiği yolda gitmiş olursun.

Negatif Konuşanlara Kulak Asma

Kendine güvenmek için yapılması gerekenlerin önemli bir kısmını geride bıraktın. Artık kendini tanıyorsun ve bir rol modelin de var. Öyleyse başarı olmak için yeteneklerini keşfetmeli ve kendine inanmalısın. Şunu düşün, hayatta örnek aldığımız bir sürü insan başladığı işte başkalarının ona yapamazsın dediğini duyuyordu. Onlara kulak asmadıkları için şimdi sen onların hayatını biliyorsun.

Pursuit Happiness filminde çok güzel bir sahne vardır. Başrol oğluna ben dahil kim sana bunu yapamazsın derse ona inanma. Bu gerçekten hayat mottosu yapılacak bir şeydir.

Yapıcı Konuşanlara Önem Ver

Negatif konuşanlara kulak asmamakla birlikte yapıcı konuşanlara önem vermek gerekir. İnsan başkasının gözünden bazen olayları görmek ister. Başkasının fikirlerini de alırsan kendine güvenin daha da artar. Yapıcı konuşanlar bizleri seven insanlardır. Kıskanan insanlar değil. Bu nedenle kendini tanıman konusunda sana uyarılarda bulunan insanları, özellikle büyüklerini mutlaka dinle. Sözlerinin bitmesini bekle. Sonuna kadar kulağın ve aklın onlarda olsun.

Yukarıdaki adımlar kendine güvenin inşası için temel arz eder. Bunlara dikkat edersen kendine güvenin de artar. Bunlar bizim değil uzmanların görüşleridir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − 1 =