Kimya Anlamıyorum Ne Yapmalıyım?

Dürüst olmak gerekirse kimya dersi, fen dersleri içinde en kolay olanıdır. Ancak bazı öğrencilere çeşitli durumlarda kimya zor gelebilir. Öğrenci dersi anlamadığını hissedince derse karşı bir ön yargı oluşturur. Ardından kimya anlamıyorum zaten çalışsam da olmuyor gibi bir mantık kendiliğinden gelişir.

Lisedeyken bir dönem ben de böyle bir ruh haline girmiştim. Ancak sonra oturup düzgün çalışınca kimyanın çok kolay olduğunu fark ettim. Özellikle 11. sınıf ve 12. sınıf öğrencileri kimya anlamıyorum veya organik kimya anlamıyorum gibi şikayetlerde bulunurlar.

Öğrencilerin kimya için pratik yollar arayışı da yine aynı durumdan kaynaklanmaktadır. Aslında kimyanın kendisi kolay ve pratik bir derstir. Sadece gözde büyütüldüğünde ve yeteri kadar emek gösterilmediğinde problem olmaktadır. Bu yazıda bütün bu dertleri çözüme kavuşturacağız.

Kimyadan Anlamama Sebepleri

Öğrenciler mol kavramı, kimyasal hesaplamalar, kimya ve elektrik, organik kimya gibi konularda zorlandıkları zaman gerekçeyi genellikle o konuların zor olması olarak sunarlar. Ancak kimya konuları birbiri üzerine inşa edildiği için bir konunun eksik olması diğer konunun da eksik olması anlamına gelmektedir.

Örneğin organik kimyada sürekli bu molekül polardır veya şu molekül apolardır şeklinde bir ifade duyarsınız. Eğer kimyasal bağları bilmiyorsanız bu ifadeyi kafanıza tam oturtamazsınız.

Kimya en temelde atom, element, periyodik tablo ve bileşikler düzeyinde maddeyi incelemektedir. Bu nedenle atom ve yapısı konusu çok iyi bilinmelidir. Elementlerin tanınması için periyodik tablo konusu da çok iyi bilinmelidir. Hatta size tavsiyem periyodik tablodaki ilk 20 elementi yerleriyle birlikte ezberlemenizdir. Böylelikle temel konuları iyi oturtursanız üzerine inşa etmeniz çok daha kolay hale gelecektir.

11. sınıf müfredatındaki konular veya 12. sınıf müfredatında gördüğünüz konular aslında bu temel konuların üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle temel kimya konularına çok ağırlık vermek ve detaylarıyla öğrenmeye çalışmak gerekir. Ondan sonraki konular inanın çok basit gelecektir.

Organik Kimyadan Anlamıyorum

Bu şikayet de yine sayısal öğrencilerinin en yaygın şikayetleri arasındadır. Organik kimyadan anlamama sebebi bilgi yükünün fazla olması ve çok karıştırılmasıdır. Bunun için yapmanız gereken bol miktarda tekrar yapmaktır. Tekrar sayısı arttıkça zihninizdeki bilgi miktarı da artacaktır.

Organik kimyadan bol tekrar yapmanızı öneren ders çalışma programını organik kimya çalışma programı adlı yazıda bulabilirsiniz.

Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi temel konuları iyi öğrenmek organik kimya öğrenme hızınızı da mutlaka arttıracaktır. Üniversite sınavlarında organik kimya soruları genellikle temel düzeydeki sorulardan çıkmaktadır. Bu nedenle organik bileşik sınıflarının özelliklerini iyi bilen biri bu soruları yapmakta çok zorlanmayacaktır.

Ancak temel bilgileri oturtana değin mutlaka bol miktarda soru çözmek gerekir. Ayrıca birbirine benzeyen moleküller çok sık unutulduğundan sınava yakın zamanda tekrar etmek çok faydalı olacaktır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 5 =