Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir hayatı? Sorusunun cevabını bilmem ama ucuz yoldan hayatı tam olarak bilmenin bir yolu var. Kitap okumak!

Aileler çocuklarının kitap okumasını çok ister hatta çocuklarda kitap okumayı isterler ancak bir türlü bağlanamazlar. Ön yargı yüzünden, saçma sapan hobiler yüzünden, zararlı filmler yüzünden insanlar kitaplardan uzak kalırlar.

Kitabı sigaraya benzetebiliriz. Tabii zararlı değil çok yararlı bir eylem olarak. Bir kere okuduğunuz zaman bağımlısı olabilirsiniz. Kitapların eşsiz furyasına katılmak cidden bundan sonraki hayatınızı çok fazla olumlu yönde etkileyecek. Peki kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? İşte bu sorunun cevabını vermek için bu yazıyı yazıyorum. Umarım sizlere faydalı bir şeyler katabilirim.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

  • Öncelikle motive olmak amacıyla kitap okumanın yararlarını bilmen gerekir. Yararlı olan bir şeyden daha fazla kendini mahrum bırakamazsın! Kitap okumanın faydaları için şu yazımıza gidebilirsiniz: ”Kitap okumanın önemi”
  • Eğer uzun zamandır kitap okumuyorsanız ya da yeni başlayacaksanız kesinlikle size uygun olan bir kitap seçimi yapmanız gerekmekte. Eğer ilk kitabınızı beğenmezseniz maalesef ön yargı oluşabilir ve uzun bir süre kitaplardan uzak kalırsınız. Bu yüzden kendi zevkinize uygun akıcı ve çok satılan kitaplardan seçmenizi öneririm.
  • Başlangıçta ağır bir kitapta almayın. Dili ağır kitapları okumak başlangıçta size sıkıcı gelebilir. Bu yüzden macera kitaplarına yönelebilirsiniz. O tür kitaplar genellikle ağır olmaz.
  • Kitap okumaya başladığınız zaman herkesin haberi olsun. Bu inanılmaz bir haz! Çevrendekiler okumuyor ve sen okuyorsun. Sen onlardan farklı ve yararlı bir şey yapıyorsun, hemde çok yararlı…
  • Kitabınızı seçtiniz ve okumaya hazırsınız artık. Okuma eyleminize başlamadan önce güzel bir kahve için ki kitabın heyecanlı yerine gelmeden uykunuz gelmesin. Heyecanlı yerine geldiğiniz de zaten uykunuz kaçacaktır.
  • Arada kitapçıya gidin ve kitapları karıştırın. Bazen bir saat bile kitapçıda bulunduğum oluyor benim. Bütün kitaplara dokunun ve yanınıza biraz da para alın çok hoşunuza giden bir kitap olabilir.
  • Eğer büyük şehirdeyseniz fuarlara katılmaya özen gösterin. Fuarda bir sürü kitap ve o kitaplara aç bir sürü insan olacak. Sizde onlarla birlikte kitapların deryasında süzüleceksiniz. Ayrıca fuarda kitaplar daha ucuz olur.

Kitap okumak maliyeti az en güzel hobidir! Hatta kütüphaneye üye olarak maliyeti sıfıra bile indirebilirsiniz. Umarım kitap okumanın önemi adlı yazımızı da okur ve kitabın yararlarından haberdar olursunuz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + six =