Kitap Okumanın Önemi

”Kitap”, kitap okumayan insanlar için ne kadar sıradan bir kelime değil mi? Ancak okuyan insanlar için bu kelime hayati öneme sahip! Çünkü okuyan insanlar hayatı kitaplarda arıyorlar. Dünyadaki olumsuzluklar onları hiç etkilemez. Çünkü onların birden fazla dünyası vardır ve hangisinde mutlu olmak isterlerse ona giderler. 🙂 Ya da sadece mutluluğu aramazlar. Dert ortağı, heyecan yaşayacak bir arkadaş da tercihleri arasında. Onlar hem hallerinden memnun hemde  sayısız okumanın faydasından yararlanmanın keyfi içerisindeler. Belki çoğu fark etmez kitabın sağladığı yararlardan ancak eminim ki şu yazdıklarımdan sonra ”Harbi ya, bende aynen böyleyim” diyecekler. Bu yazıyı okuyan şahıs, eğer sen kitap okumuyorsan çok şey kaçırıyorsun haberin olsun! 🙂

Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları

Öncelikle faydalarından başlamak istiyorum. Hem kitap okuyanlar bu faydaların farkına varsın hemde okumayanlar neleri kaçırdığını bilsin!

  • Beyin boş kaldığı zaman kendini yer bitirir. Diyelim ki boş vaktin çok. Beyin bunu değerlendirmek isteyecektir ve ne kadar gereksiz eğlence unsuru varsa onların yanına koşacaktır. Yani boş vakitte, çalışmadan kaldığın süre kendine zarardır. Eğer bu vakti kendine yararlı bir şekilde değerlendirmek istiyorsan kitap oku! Böylece hem kötü şeyler denemekten vazgeçeceksin hemde çok yararlı bir iş yapmış olacaksın!
  • ”Bir kitap okuyanla laf yarışına girmek mi? Asla!” Kitap okuyan bir insanın gıcığına gitme istersen. Hele lafta ondan üstün olduğunu hiç karıştırma. Onun öyle bir kelime haznesi var ki, o kadar fazla farklı dünyaların içine girmiş çıkmıştır ki lafını tam anlamıyla gediğine oturtur. 🙂 Ha bu iyi bir şey mi değil belki ama kendini savunman gerektiği durumlar illa olacaktır öyle değil mi?
  • O her alanda kültürlü olduğunu gösterir. Aslında göstermek istemez. Çünkü asla kibirli değildir! Çünkü kitap karakterlerinde hepsinin analizini yapmıştır ve kendisini örnek aldığı çok iyi bir insan vardır. İyi insanlarda kibirli olmaz! Herkesin kültürüne hayran olmasını istemez misin? Şimdi diyeceksin ”kitap okumayla ne alakası var kültürün?” Yav var kardeşim var! O kaç şehri oturduğu yerden gezdi, kaç insanla tanıştı, geçmişini öğrendi, geleceği hakkında fikirleri var, kaç şeyin püf noktasını öğrendi! Kültürlü işte anlasana…
  • Kitap okuyan güzel insan, senin beynin hep aktif. Televizyondaki bir karakteri sorduğumda herkesin aklında aynı kişi oluşurken kitaptaki bir karakteri anlattığımda herkesin aklında farklı isim oluşur! Bu beyni tam anlamıyla kullandığının göstergesidir. Kitap okuyan insan hazırcılığa alışmaz, hazırcılık beyni köreltir!
  • Okuma hızının gelişmesiyle birlikte sınavda başarılı olursun. Kesin başarılı olursun demem biraz yanlış olur belki ama kitap okuyarak hem sınavda zamandan kazanırsın hemde anlama yeteneğin çok daha fazla gelişir. Böylece çok daha fazla net çıkartırsın.
  • Okuyan insan iyide yazardır. İkna kabiliyeti yükselir.

 

Sana bir şey söyleyeyim mi? Daha sayamayacağım çooook faydası var kitabın. Onları da senden bekliyorum. Yoruma benim için yazar mısın?

2 Yorumlar

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + one =