Kontraktil Koful Ne İşe Yarar?

Hücre içerisinde bulunan yapıların birer görevi vardır. Koful da bunlardan biridir. Daha önce koful nedir ve ne işe yarar sorusuna yanıt vermiştik. Bu yazıda ise özel bir koful türü olan kontraktil koful ne işe yarar sorusuna cevap vereceğiz.

Tek hücreli ve ökaryot yapıdaki canlılarda bulunan kontraktil koful, hücre içerisinde biriken fazla suyun dışarı atılmasına yarar. Kontraktil koful bir tür boşaltım kofuludur. Kontraktil kofula ayrıca vurgan koful da denir.

Sulu ortamlarda yaşayan canlılarda hücrenin su alıp şişmesi sorun olmaktadır. Bu tür yapılarla hücre içi yoğunluk her zaman kontrol altında tutulabilir.

Kontraktil koful ne işe yarar

Kontraktil Koful İle İlgili Sorular

Kontraktil kofulun temel görevini öğrendik. Şimdi de konuyla ilgili en çok sorulan sorulara cevap vererek öğrenmemiz gereken bilgileri öğrenmiş olalım.

Kontraktil koful hangi canlılarda var?

Konkraktil kofullar yukarıda da değindiğimiz gibi tatlı sularda yaşayan ökaryot tek hücrelilerde bulunur.

Kontraktil koful bakterilerde bulunur mu?

Hayır bakterilerde bulunmaz. Bakteriler tek hücreli canlılardır ancak ökaryot değil prokaryot yapıdadır. Prokaryot canlılarda zarlı organeller bulunmaz.

Kontraktil koful aktif taşıma mı yapar?

Fazla suyu dışarı atacağı için aktif taşıma yapar. Bu nedenle enerji harcarlar. Su miktarı artıp da ortam yoğunluğu düştükçe çalışma aynı şekilde devam eder.

Amip kontraktil koful taşır mı?

Amip tek hücreli bir ökaryottur. Amipte kontraktil koful bulunmaktadır. Yine aynı şekilde tatlı sularda amipte biriken fazla suyun boşaltım kofulu olan kontraktil koful ile dışarı atılması söz konusudur.

Kontraktil nedir ne demektir?

Kontraktil sözcüğü kalıp büzülebilir manasına gelir. Kofulların genel çalışma mantığı da budur. Suyu paketleyerek dışarı atma bu kofulların genel görevidir.

İnsanda kontraktil koful bulunur mu?

Hayır bulunmaz. Bizde başka işlevler gören küçük kofullar bulunur ancak insan ve diğer hayvan hücrelerinde vurgan koful bulunmaz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 12 =