Küresel Isınma Hakkında Bilgiler

Küresel ısınma

Küresel ısınma Dünya yüzeyine yakın havanın sıcaklığının artmasıyla meydana gelen iklim değişikliğidir. Küresel ısınma hakkında bilgiler edinmek dünyayı seven herkesin yapması gerekenler arasındadır. Toplumları tehdit eden bu doğa olayı özellikle 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren insanları ürkütmeye başlamıştır. Sera gazları ve çeşitli atmosferik gazlar dünyamızın sıcak tutulmasını sağlar. Dünyaya çarpan güneş ışınlarının yansırken sıcaklığın tamamen yok olmasını bu gazlar engeller. Böylece güneş enerjisini dünya üzerinde tutmuş olurlar. Orman tahribatı, fosil yakıt kullanımı gibi insan faaliyetleri doğada bulunan karbondioksit gazı miktarını arttırırlar. Bu nedenle atmosferde bulunan gazların içerisinde karbondioksit gibi sera gazlarının oranı artar.

Güneş ışınları kısa dalgalarla ışıma yaparken yeryüzünden ayrılma sırasında uzun dalgalı yansıma yapar. Uzun dalgaların atmosferden geçişi daha zordur. Zaten ısının atmosfere hapsolmasının mantığı da budur. Karbondioksit gibi gazların artması bu dalgaların atmosferi terk etmesini daha da zorlaştırmaktadır. Bu da atmosferde tutulan ısı miktarı arttırıp küremizi daha sıcak hale getirmektedir. Küresel ısınmaya neden olan insan faaliyetlerinin mantığı budur. Küresel ısınma, nedenleri ve etkileri hakkında böyle bilgiler edinmek duyarlı olan insanı daha dikkatli olmaya itecektir.

Kürsel ısınmanın çeşitli tehlikeli sonuçları vardır. Bu sonuçlar sadece doğayı değil doğada yaşayan canlılarla birlikte insanı da tehdit etmektedir. Zaten insanlar küresel ısınmanın kendilerini tehdit edeceklerinden korkmaktadırlar. İnsanların yaşamını ciddi oranda olumsuz etkilemeden de insanların bunu ciddiye alması henüz fazlaca gerçekleşmemiştir. Sadece bireysel mutluğa ve kara bakan insanların faaliyetleri bu nedenle bilinçsizce çevreyi heba etmiştir. Doğaya yapılan her müdahale karşı tepkisini doğuracaktır. İnsanoğlu asırlar boyunca yaptığı gibi doğanın masum bir çocuğu olarak yaşamı sürdürse böyle problemler görülmeyecektir.

Küresel ısınmayla birlikte okyanuslardaki büyük buz kütleleri erimektedir. Bu sular deniz seviyesini yükselteceği için rakımı düşük olan bölgeler su altında kalarak yok olacaktır. Bu insanlar tarafından da bilinen en yaygın coğrafi sonuçtur. Ancak küresel ısınmanın sonuçları bununla sınırlı değildir. En basitinden değişen atmosfer sıcaklığıyla birlikte bitkilerin sağlıklı yaşaması zorlaşacak, canlıların bu yeni sıcaklıklara adapte olması gerekecektir. Bununla birlikte sıcaklığın artması buharlaştırmayı arttırdığı için çeşitli göller ve nehirler kurumaktadır. Kuraklığın giderek yaygınlaşması da bunun sonucunudur. Zaten tarihte görülmediği kadar kalabalık olan insan nüfusunun en ufak bir hareketi dünya için felaketlere neden olabilmektedir. Küresel ısınma konusunda da devletler endişe duymuş ve 21. Yüzyıldan itibaren çeşitli önlemler için iş birliği gereği duymuşlardır. Japonya’nın Kyoto şehrinde imzalanan Kyoto Protokolü  de bu çerçevede imzalanmıştır. Bu protokole imza atanlar küresel ısınmaya doğrudan neden olabilecek bazı faaliyetleri yasaklamışlardır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 5 =