Laboratuvar Testlerini Etkileyen Faktörler

Laboratuvardan tahlillerinin doğru çıkması için tahlili uygun koşullarda yapmak gerekir. Ayrıca uygun koşullarda saklanması ve laboratuvara verilirken uygun koşullarda verilmesi gerekir. Şimdi bütün laboratuvar testlerini etkileyen faktörleri inceleyelim.

Laboratuvar Testlerini Etkileyen Faktörler

Pastürün Etkisi: Pastürün kelime anlamı vücut duruşu demektir. Vücut duruşunun testlere çok büyük etkisi olabilir. Bu yüzden sizden istenilen şekilde durup ve biyolojik materyal vermeniz çok önemlidir.

Egzersizlerin Etkisi: Tahlil veriminden önce çok ağır egzersizler yapmamaya özen göstermek gerekir.

Açlık Durumu: Genelde laboratuvar testleri için 10-12 saatlik açlık süresi istenir. Bu saatin 16 saatten fazla olması tercih edilmez.

Besinlerin Etkisi: Eğer tahlilden önce bir şeyler içip yenebiliyorsa kafeinden (kola, çay, kahve) uzak durun.

Sigara: İçerdiği nikotin nedeniyle birçok laboratuvar testini etkiler. Bu yüzden sigara içmemenizi öneriyoruz.

Alkol Alımı: Bu etkende test sonuçlarını kötü yönde etkiler.

İlaç Kullanımı: Eğer bir ilaç kullanıyorsanız bundan doktorunuzun mutlaka haberi olsun.

Ateş: Birçok parametreyi etkiler.

Transfüzyon: Total kan veya plazma transfüzyonu verilen miktara bağlı olarak plazma protein konsantrasyonunu yükseltir. Glukoz çözeltilerinin infüzyonu, plazma fosfat ve potasyum konsantrasyonlarını azaltır.

Yaş ve Cinsiyetin Etkisi: Her yaşa göre bir değerlendirme ölçeği verilir. Yani 30 yaşındaki bir kişiden alınan örnekle 10 yaşındaki bir kişiden alınan örnek farklı değerlendirilir. Ayrıca bayanların ve erkeklerin de farklı farklı değerlendirilir.

Gebelik: Normal bir fizyolojik olay gözükse de vücutta değişikliklere sebep olabiliyor.

Biyolojik Ritim: Günün belirli saatlerinde göstermiş olduğunuz harekette farklı olacaktır. Bu nedenle biyolojik ritim de laboratuvar testlerini etkileyebilir.

Mevsimsel Değişiklikler: Yaz ve kış mevsimi arasında bazı laboratuvar parametreleri farklılıklar gösterir. Bunlar arasında en önemlisi D vitamini düzeyleridir. Yazın fazla çıkarken kışın fazla güneş görmememiz dolayısıyla daha az çıkar.

Rakım: Deniz seviyesinden daha yüksek bir yerleşim yerinde yaşamak laboratuvar parametrelerini etkiler. (Bazılarını)

Meslek Esasları laboratuvar testlerini etkileyen faktörler konumuzun sonuna geldik arkadaşlar. Eğer anlamadığınız yer olursa aşağı yorum olarak belirtin lütfen. 🙂

 

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 3 =