Linyit Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde en çok çıkarılan madenlerden biri linyittir. Linyit nerelerde kullanılır sorusu ise en çok merak edilen soruların başında gelir. Dilerseniz bu soruya cevap vermeden hemen önce linyit nedir hatırlayalım.

Linyit bir kömür çeşididir. Kömür çeşitleri yazısında kömürün farklı türleri olduğu zaten söylemiştik. Linyit termik santrallerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Linyit madeni nispeten kalitesiz kömür içerir. Çünkü kömürleşme sürecinde daha kısa sürede ortaya çıktığından karbon oranı da nispeten düşüktür. Isıl değeri yüksek olmadığından günlük kullanım için pek uygun değildir. Bu nedenle linyitin neredeyse tamamı termik santrallerde kullanılır diyebiliriz.

Linyit nerede kullanılır

Linyitin Özellikleri

Lniyit nedir ve nerelerde kullanılır kabaca öğrendik. Şimdi de linyit kömürü ile ilgili en önemli özellikleri sıralayalım.

  • Rengi açık olduğu için kahverengi kömür olarak da bilinir.
  • Oluşum süreci daha kısadır. Yerin çok derinlerinde olmayan linyit yatakları oldukça yaygındır.
  • Isıl değeri en düşük kömürdür. Isıl değerinin düşük olması demek enerji veriminin az olması demektir.
  • İçerdiği kül ve nem oranı fazladır. Bu nedenle evlerde ısıtma amaçlı kullanılmaya uygun değildir.
  • Yer kürede bol miktarda bulunduğu için kullanımı yaygındır. Enerji olarak kullanımı daha çok termik santraller üzerinde gerçekleşir.

Kısaca özetlemek gerekirse linyit taş kömürü veya antrasit gibi kaliteli bir kömür değildir. Ancak bol bulunduğu için önemli bir madendir.

Linyit fotoğrafçılıkta kullanılır mı sorusu da çok sık sorulmaktadır. Hemen cevap verelim. Bazı madenler fotoğrafçılık teknolojisinde kullanılabilir. Ancak linyitin kullanımı çok yaygın değildir.

Termik Santrallerin Mantığı

Linyit büyük oranda termik santrallerde kullanılır dedik. Peki termik santral ne yapar biliyor muyuz? Yani linyit termik santrallerde nasıl kullanılır?

Bildiğimiz gibi enerji yoktan var edilmez. Bir formdan başka bir forma geçer. Isı bir enerji çeşididir. Elektrik de bir enerji çeşididir. İşte ısı enerjisi ile elektrik enerjisi üreten tesisler termik santrallerdir.

Termik santrallerde kömür, doğal gaz gibi yakıtlar yakılır. Bu yakıtların enerji verimi yüksek olduğu için büyük miktarda ısı elde edilir. Bu ısı çeşitli sistemlerle elektrik enerjisine dönüştürülür.

Hidroelektrik santrallerde ise hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Elektrik günümüzde çok yaygın kullanılan bir enerji çeşidi olması nedeniyle oldukça önemlidir.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =