Mehmet Akif Ersoy Hayatı (Kısaca)

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızı yazmış bir büyük milli şairdir. Hakkında yazılıp çizilebilecek şey çoktur elbet. Biz öncelikle onun hayatını birkaç satırda öğrenmek isteyenler için bir özet geçelim. Ardından da merak edenler için daha da detaylara girebiliriz.

Mehmet Akif Ersoy hayatı kısaca

Mehmet Akif’in hayatı aşağıda maddeler halinde kısaca özetlenmiştir:

 • Mehmet Akif Ersoy  20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’da doğdu.
 • Gerçek adı Mehmet Ragif’tir. Vatan şairi ya da milli şair olarak bilinir.
 • Annesinin ismi Emine Şefir, Babasının ismi ise Tahir Efendi’dir.
 • Babasının lakabı İpekli Hocadır. Mehmet Akif dini eğitimini babasından aldı. Ayrıca babasından Arapça dersleri aldı.
 • 4 yaşındayken Emir Buhari Mahalle Mektebinde eğitimine başladı.
 • Sırasıyla Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi kurumlarından eğitim gördü.
 • Baytar (veteriner) olarak mezun olan Mehmet Akif’in asıl mesleği budur. Bu alanda dersler dahi vermiştir.
 • Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini iyi öğrenmiştir.
 • Şiire büyük bir merakı olan Mehmet Akif şiirlerini Safahat adlı 7 ciltlik bir eserde toplamıştır.
 • Çanakkale Destanı adlı şiiri büyük yankı uyandırmıştır. Atatürk onun milletvekili olmasını istemiştir.
 • Kurtuluş Savaşı yıllarında vekillik yapan şairimiz İstiklal Marşını da kaleme almıştır.
 • Mehmet Akif, 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.
 • Milli şairin mezarı Edirnekapı Mezarlığı’nda yer almaktadır.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını kısaca yukarıda anlattık. 10 cümle ile dahi hayatı özetlenebilir. Ancak ayrıntılı öğrenmek ve uzun bilgi sahibi olmak isteyenler için de aşağıda biraz daha detaylı anlatım yapalım.

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı (Ayrıntılı)

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında İstanbul Fatih’te doğmuştur. Babası alim Mehmet Tahir Efendidir. Tahir efendi ebced hesabına göre hesaplama yapmış ve doğum tarihinin karşılığı olan Ragif adını vermiştir. Ancak kendisi ve çevresi daha çok Mehmet Akif ismini kullanmıştır. Mehmet Akif’in annesi ise Cemile Hanım‘dır.

Mehmet Tahir Efendi Arnavutluktan İstanbul’a gelmiştir Mehmet Akif Arnavut kökenlidir.

 4 yaşında Fatih’teli Emir Buhari Mahalle mektebine başlayan Akif 2 yıl eğimin artından Fatih idadisine geçti ve babasından dini ilimlerle Arapça derslerine başladı. Orta okulu bitirdikten sonra siyasal bilgiler fakültesine girdi. Ancak babası vefat edince Baytar Mekteb-i Âli yani veterinerlik fakültesi’ne parasız yatılı olarak girdi. Mehmet Akif okulu birincilikle bitirmiştir..

1893 yılında Mehmet Akif 20 yaşındayken o dönemin ziraat bakanlığında veterinerlik işleri memuru olarak göreve başladı. Orada müdür yardımcısı oldu ve 1913 yılında görevini istifa ederek bıraktı.

Bu süreç içerisinde 25’li yaşlarından itibaren Maarif Dergisinde ve Resmi Gazete’de şiir yazılar yazdı. Aynı zamanda Arapça, Farsça ve Fransızca eserlerden çeviriler yayımlamıştır. 25 yaşındayken Akif, İsmet Hanım ile evlenmiştir.

Üniversitede veterinerlik derslerinin yanında Osmanlı Edebiyatı hocalığı da yapmıştır. Veterinerlikten daha çok şiir ilgisini çekmiştir.

Milletvekilliği ve Sonrası

Devlet yetkilisi olarak gittiği Arabistan’da Çanakkale Savaşı ile ilgili meşhur şiiri yazınca taktir kazanmıştır. Atatürk yurda dönünce milletvekili olmasını rica etmiştir.

Mehmet Akif, 1920’de Burdur’dan milletvekili seçilerek o dönem var olan meclise girmiştir. 1921 yılında ise milli marşa için açılan yarışmaya arkadaşlarının ısrar etmesi üzerine katılmıştır. Normalde Mehmet Akif para ödülü olduğu için katılmayı doğru bulmamıştır. Ancak paranın bağışlanacağı sözüyle yarışmaya katılmıştır.

Orduya yazdığı İstiklal Marşı şiiri birinci seçilmiş ve 1 Mart 1921 tarihinde milli marş olarak kabul edilmiştir. Ödül olarak verilecek 500 lira ise Kızılay‘a bağışlanmıştır.

1923 yılında Cumhuriyetin kurulduğu yıl Mısır Prensi Abbas Halim Paşa’nın daveti üzerine Mısır’a gitmiştir. Orada ömrünün geri kalanını geçirmiş ve 1929 – 1936 tarihleri arasında Kahire’deki üniversitede Türkçe öğretmenliği yapmıştır. 1936 yılının Haziran ayında Türkiye’ye dönmüş ve aynı yılın 27 Aralık tarihinde vefat etmiştir. Kabri Edirnekapı Mezarlığında yer almaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =