Mekanik Fiziğin Kullanım Alanları

Fizik çok geniş kullanım alanı olan bir temel bilimdir. Fiziğin geniş uygulama alanları sayesinde bilimsel gelişmeler hız kazanmıştır. Fiziğin alt dallarından belki de en temeli ve en çok bilineni mekaniktir. Bu yazıda mekanik fiziği nerelerde kullanılır bunun üzerinde duracağız.

Mekaniğin kullanım alanlarına geçmeden önce fiziğin alt dallarına kısaca değinelim.

Fiziğin Alt Dalları ve Mekanik

Daha önce fiziğin alt alanları yazısında fiziğin alt dalları üzerinde durup uzun açıklama yapmıştık. Fiziğin alt dallarına günlük hayattan örnekleri de bu yazıda bulabilirsiniz.

Fiziğin alt dalları kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Mekanik
 • Elektromanyetizma
 • Optik
 • Nükleer fizik
 • Termodinamik
 • Atom fiziği
 • Yüksek enerji ve plazma fiziği
 • Katıhal fiziği

Mekanik bu alt dalların içerisinde en çok bilineni ve en eskisidir. Fizik nasıl bilimin temeliyse mekanik de fiziğin temelidir diyebiliriz.

Mekanik kuvvet, hareket, enerji gibi kavramları inceler. Evrenin her yerinde kuvvet bu kuvvetin etkisiyle hareket ve değişim söz konusudur. Mekaniğin ilkleri evrenin her yerinde aynı sonuçlar verdiği için bizim açımızdan önemlidir. Bir uzay mekiğinin hareketinden tutun da bir çay bardağının kaldırılmasına kadar her şey mekanik ilkeleriyle açıklanır.Mekanik fiziğin kullanım alanları

Mekanik Fiziği Nerelerde Kullanılır?

Fiziğin alt dallarından olan mekanik üç ana dala ayrılmaktadır. Bunlar:

 1. Rijit cisim mekaniği
 2. Akışkanlar mekaniği
 3. Şekil değiştiren cisimler mekaniği

Şeklindedir. Lise düzeyinde genellikle biz rijit cisim mekaniği üzerinde durmaktayız. Bu alan da aslında statik ve dinamik olarak ikiye ayrılmaktadır.

İçinde hareket, denge, enerji veya kuvvet olan her sahada mekaniğin kullanımı vardır. Fiziğin uygulama alanları içerisinde en yaygın kullanılan alan mekaniktir. Örneğin köprü, yol ve binaların yapılması statik denge bilgisi sayesinde olmaktadır.

Kaldıraçlar, insan ve yük taşıyan motorlu araçlar, palangalar mekaniğin kullanım alanlarına örnektir. Motorlu araçların enerji elde etmesi termodinamiğin, hareket etmesi ise mekaniğin konusudur.

Uçakların uçması, trenlerin hareket ettirilmesi, vinçlerin yük kaldırması gibi büyük olaylarda da mekanik vardır. Zaten bu tür icatlar mekanik fiziğin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır.

Akışkanlar mekaniği sıvı ve gazları konu alan mekanik dalıdır. Yani çevremizde gördüğümüz katı cisimlerin dışında da mekaniğin kullanım alanı vardır. Barajlarda suyun biriktirilmesi ve enerji için kullanılması, gazlı soğutucu sistemlerin çalışması gibi birçok alanda yine mekanik önemli rol oynamaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =