Mevsimler ve Ayları

Çok basit bir bilgi olsa da hangi mevsimde hangi ay olduğunu bazen karıştırırız. Bu yazıda mevsimler ve ayları tablo halinde vereceğiz. Böylece ilkbaharda hangi aylar var dendiğinde ya da yaz ayları nelerdir diye sorulduğunda direk cevap verebileceğiz.

Mevsimler ve Aylar Tablosu

Hangi mevsimde hangi ay olduğunu gösteren mevsim ve aylar tablosu aşağıdadır:

Mevsimlerin Ayları İlkbahar Ayları Yaz Ayları Sonbahar Ayları Kış Ayları
1. Ay Mart Haziran Eylül Aralık
2. Ay Nisan Temmuz Ekim Ocak
3. Ay Mayıs Ağustos Kasım Şubat

Tabloda yukarıdan aşağıya doğru her mevsimin içerdiği aylar görülmektedir. Ülkemizde bu dört mevsim de belirgin bir şekilde yaşandığı için bunları ayırt edebiliriz. Ancak birçok ülkede 4 mevsiminin tamamının yaşanmadığını söyleyebiliriz.

İlkbahar Ayları Nelerdir?

İlkbahar ayları:

 • Mart
 • Nisan
 • Mayıs

Şeklindedir. Kuzey Yarımkürede ilkbahar mevsimi 21 Mart ve 21 Haziran tarihleri arasında yaşanmaktadır.

İlkbahar ayları mevsimi kıştan sonra havaların daha yumuşak hale geldiği güzel bir mevsimdir.

Yaz Ayları Nelerdir?

Yaz ayları:

 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos

Şeklindedir. Ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarımkürede yaz mevsimi 21 Haziran ile 23 Eylül arasında yaşanmaktadır. Yaz ayları ülkemizin özellikle güney kentlerinde yüksek sıcaklıklara neden olmaktadır.

Kuzey Yarımkürede genellikle güneyde yer alan şehirler kuzeydekilerden daha sıcak olur. Bunun nedeni enlem etkisidir. Aşağı doğru gittikçe güneş ışınları daha dik açıyla alınmaktadır.

Sonbahar Ayları Nelerdir?

Sonbahar ayları:

 • Eylül
 • Ekim
 • Kasım

Şeklindedir. Kuzey Yarımkürede sonbahar tarihleri 23 Eylül ve 21 Aralık tarihleri arasında yaşanmaktadır. 21 Aralıkla birlikte kış mevsimi başlamaktadır.

Sonbahar mevsime yazdan kışa geçiş mevsimidir. İlk dönemleri sıcak ikin son dönemleri kış aylarına benzer şekilde soğuk olmaktadır.

Kış Ayları Nelerdir?

Kış ayları:

 • Aralık
 • Ocak
 • Şubat

Şeklinde sıralanır. Türkiye ve diğer Kuzey Yarımküre ülkelerinde kış dönemi 21 Aralık ile 21 Mart tarihleri arasında gerçekleşmektedir.

Hepimizin bildiği gibi kış dönemi soğuk bir mevsimsel dönemdir. Özellikle denize uzak ve kurak yerlerde artan karasal etkiyle kış ayları oldukça sert geçebilmektedir. Kuzeyde yer alan ve yükseltisi fazla olan yerlerde yine kış daha sert geçmektedir.

Yukarıda geçerli olan mevsimler ve aylar Kuzey Yarımkürede geçerlidir. Güney Yarımkürede bunun tersi bir durum yaşanmaktadır. Örneğin burada kışken orada yaz yaşanmaktadır. Hangi mevsim hangi ay diye merak edildiğinde hangi yarım küre kast edildiğine de bakılmalıdır.

Mevsimler ve ayları

Mevsimlerin Oluşması

Mevsimlerin oluşmasının ana nedeni Dünya’nın Güneş etrafında dönmesidir. Bu döngü 1 yılda tamamlanmaktadır. Dünya’da var olan eksen eğikliği ve Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi sonucu Dünya’nın farklı yerlerinde Güneş ışınları farklı açılarla düşer.

Güneş ışınlarının daha dik geldiği yerler sıcak iken dikliğin azaldığı yerlerde soğuklar artar. Bu durum da mevsimlerin oluşmasına neden olur. 1 yıl sonra hareket tekrar ettiği için 4 mevsim 1 yıllık periyotlarla tekrar eder.

Eksen eğikliğinin en belirgin sonuçlarından biri de yarımküreler arasındaki mevsim farkıdır. Güneş Kuzey Yarımküreye dik geldiği zaman Güney Yarımküreye büyük açıyla gelir. Bu durumda kuzeyde yaz oluşurken güneyde kış meydana gelir.

İngilizce Olarak Mevsim Ayları

İlkokul veya ortaokul düzeyinde mevsim aylarının İngilizceleri de sık sık lazım olur. Bu nedenle faydalı olması açısından yukarıda hazırladığımız tablonun İngilizcesini de eklemeyi uygun bulduk.

Aşağıdaki tabloda mevsimler ve ayları İngilizce olarak aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Months of the Seasons Spring Summer Autumn Winter
1. Month March June September Aralık
2. Month April July October January
3. Month May August November December

Yukarıda tabloda ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış ayları  İngilizce olarak nelerdir görebilirsiniz. Ayrıca mevsimler de İngilizce olarak verilmiştir. Mevsimleri ve ayları İngilizce olarak da öğrenmek size genel İngilizce açısından da çok fayda sağlayacaktır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =