Mıknatısın Günlük Hayatta Kullanım Alanları

Mıknatıslar pek çoğumuz için hayata renk katan ilginç birer araçtır. Mıknatısın metalleri çekmesi hem eğlenceli gelmekte hem de çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ancak bu araçların sandığımızın ötesinde faydaları vardır. Bu yazıda mıknatısın günlük hayatta kullanım alanları üzerinde duracağız.

Mıknatısın günlük yaşamdaki kullanım alanlarına örnekler verdiğimiz bu yazıyı 4. sınıf müfredatı dahil olmak üzere ödeviniz için kullanabilirsiniz. Ancak ödevde bire bir kopyalamak yerine kendi yorumunuzu katmanız önemlidir.

Demir, nikel ya da kobalt gibi maddeleri çekme özelliği gösteren maddelere mıknatıs denir. Mıknatıslar her metali çekmez. Ayrıca Mıknatıslar manyetik özellik gösterir.

Mıknatısın günlük hayatta kullanım alanları

Mıknatısın Kullanım Alanlarına Örnekler

Günlük hayatta mıknatıs kullanımına şu örnekler verilebilir:

 • Pusula çok eskiye dayanan önemli bir araçtır. Yön bulmamızı sağlar. Pusulanın temelinde mıknatıs vardır. Pusuladaki mıknatıs Dünya’nın manyetik özelliğiyle etkileşerek bize yön gösterir.
 • Çevremizde gördüğümüz ve günlük yaşamda kullandığımız elektronik cihazların çoğunda mıknatıs bulunur. Telefon, televizyon, bilgisayar ya da radyo bu cihazlara örnek olarak gösterilebilir.
 • Kapı zillerinde elektromıknatıs bulunur.
 • Çanta kapaklarında, buzdolabı kapaklarında mıknatıs bulunur. Bu da kapakların tutunmasını sağlayarak işimizi kolaylaştırır.
 • Tornavida gibi araçların ucunda mıknatıs bulunur. Böylece küçük vidalar tornavidaya kolayca tutunur.
 • Santrallerde elektrik enerjinin üretilmesinde mıknatıslar kullanılır.
 • Hurda araçları taşıyan vinçlerde elektromıknatıs bulunur. Elektrik kullanarak mıknatısa dönüştüren bu araçlar sayesinde metal içeren büyük araçlar taşınır.
 • Hoparlör ve mikrofon gibi ses cihazlarında mıknatıslardan yararlanılır.
 • Otomatik açılır kapanır sistemlerde, alarm sistemlerinde mıknatıslar kullanılır.
 • MR gibi tıbbi görüntüleme cihazlarında mıknatıslar bulunur.
 • Birçok gelişmiş oyuncak mıknatıslardan faydalanılarak üretilir.

Yukarıda saydığımız bu kullanım alanlarının dışında da mıknatıslar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte mıknatısların yeni kullanım alanları doğmuştur.

Mıknatısların Yeni Kullanım Alanları

Yukarıda bahsettiğimiz pusula gibi sistemlerde eskiden beri mıknatıslar kullanılmıştır. Ancak yüksek teknoloji gerektiren cihazlar yeni üretildiği için bu alanlarda mıknatısların kullanımı daha yenidir.

Örneğin günümüzde çok farklı türde gelişmiş hoparlör ve kulaklık sistemleri bulunmaktadır. Bunlarda mıknatıslar etkin olarak kullanılır.

Açılır kapanır kapılar veya alarm sistemleri de nispeten yeni bir teknolojidir. Bu teknolojiyi de mıknatıslar sayesinde kullanabiliyoruz.

Kanser tedavisinde manyetik ışınların kullanılmaya başlandığını biliyoruz. Bu tür tıbbi tedavi araçları ve yine hastanelerde kullanılan tıbbi görüntüleme araçlarında mıknatıslar çok önemli yer tutmaktadır.

Günümüzde yaygın hale gelen tablet, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar türü yüksek teknolojili araçlar da yine mıknatısların yeni kullanım alanları arasında gösterilebilir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 15 =