Mikroskobik Canlıların Yararları

Bizim gözümüzle gördüğümüz canlılardan çok göremediğimiz canlılar vardır. Çok küçük olan bu canlıları ancak mikroskop yardımıyla görürüz. Bu yazıda mikroskobik canlıların yararları yani faydaları üzerinde duracağız.

Görüntüyü binlerce kat büyüterek görmemizi sağlayan cihaza mikroskop denir. Yalnızca mikroskop ile görülebilecek çok küçük canlılara ise mikroskobik canlılar denir.

Mikroskobik canlılar veya mikroplar her zaman zararlı ve hastalık yapan canlılar olarak hayal edilir. Ancak aslında çok yararlı mikroskobik canlılar da vardır. Bu canlıları göremesek de onlar da beslenir, solunum yapar ve çoğalırlar. Ayrıca bu küçük canlıların milyonlarca türü vardır.

Mikroskobik canlıların yararları

Mikroskobik Canlıların Faydaları

Mikroskobik canlıların faydalarından bazıları maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Sütün yoğurda dönüşmesi ve sütün peynire dönüşmesi bu canlılarla mümkündür.
  • Üzümü ve elmayı sirkeye dönüştüren de yine mikroskobik canlılardır.
  • Turşu yapımında da yine bu canlılardan faydalanır.
  • Bağırsaklarımızda yaşayan mikroskobik canlılar bize K vitamini üretir.
  • Otçul hayvanların bağırsağında yaşayan mikroskobik canlılar sayesinde hayvanlar otları sindirir.
  • Hamurun mayalanması mikroskobik canlılar sayesindedir.
  • Ölmüş canlı atıklarını çürüten mikroskobik canlılar mineralleri tekrar toprağa kazandırır. Böylece madde döngüsü sağlanır.

Mikroskobik canlılar da yaşam dengesinin bir parçasıdır. Onlar olmadan hayatı düşünmek imkansızdır.

Yararlı mikroskobik canlılar olduğu gibi zararlı olanları da vardır. Bunlardan kurtulmak için besinleri kurutma, steril etme, konserve yapma, dondurma veya pastörize etme yöntemleri kullanılmaktadır.

Zararlı mikropların bizi hasta ettiği durumlar da mevcuttur. Bunlardan korunmak için önlemler almalı ve hastalanınca doktorumuza başvurmalıyız.

Mikroskobik canlıların yararlarından iki tane yazınız şeklinde bir ödeviniz varsa yukarıdakilerden iki tanesini yazabilirsiniz. Zararlarını sorduğunda ise insanları hasta etme, yiyeceklerin bozulmasına yol açma gibi etkilerden bahsedebilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 20 =