Nasıl Ders Çalışılır? (Maddeler Halinde)

Öyle ya da böyle hepimizin bir şekilde ders çalışmaya ihtiyacı var. Ders çalışmadan derslerde başarılı olmanın maalesef bir yöntemi bulunmuyor. Ancak birçoğumuz da ders çalışmayı sevmiyoruz. Hal böyle olunca verimli ders çalışma yöntemleri uygulamamamız şart oluyor. Çünkü zaten zor olan bir şeyi yapıyorsak yapmışken en büyük faydayı görmemiz gerekir.

Aşağıda nasıl ders çalışılır maddeler halinde paylaştık. Önce yapılması gerekenleri öğrenelim. Ardından açıklamalarına bakacağız:

 1. Dersleri okulda iyi dinle
 2. Günlük tekrar yap
 3. Programlı çalış
 4. Yazarak çalış
 5. Konu listesi hazırla
 6. Gerçekçi ol
 7. Dinlenmeyi ihmal etme
Bu maddeler size basit gelebilir ancak başarı olmanın da ana anahtarı budur. Aşağıda yazılanları okuduğunuz zaman nasıl ders çalışılır daha iyi öğreneceksiniz.

Nasıl ders çalışılır maddeler halinde

1. Dersleri Okulda Dinle

Dersi okulda dinlemek size klasik mi geliyor? Yoksa okuldaki öğretmeninizin anlatımını mı beğenmiyorsunuz? Bu ikisi de mazeret değildir. Başarılı olmak istiyorsanız derste başka işlerle uğraşmayı bırakıp dersi dinlemelisiniz.

Verimli ders çalışmanın esas mantığı her şeyi vaktinde yapmaktır. Ders süresi boyunca zaten bir yere gitmiyorsunuz. Dersi derste dinlerseniz bu vakti verimli hale getirmiş olursunuz. Kaldı ki dersi dinlemek, zorla başka bir aktivite yapmaktan daha zordur.

Dersi derste dinlemenin faydaları maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

 • Vaktinizi değerlendirmiş olursunuz.
 • Öğretmeniniz gözünde değerlenip yüksek not alırsınız.
 • Çok kötü anlatan bir öğretmen dahi olsa sonuna kadar dinlerseniz mutlaka 1 – 2 cümle bir şeyler öğrenirsiniz.
 • Eve geldiğiniz tekrar edecek bir şeyleriniz olur.
 • Not tutma imkanınız olur.
 • Kafanızı derse vermiş ve dersle daha fazla vakit geçirmiş olursunuz.

2. Günlük Tekrar Yap

Yeni veya eski verimli ders çalışma teknikleri yazılarında mutlaka günlük tekrarı görürsünüz. Klasik bir yöntem olmasına rağmen oldukça etkili bir yöntemdir.

Günlük tekrar yapmanın mantığı şudur. Bir konuyu ilk duyup öğrendiğinde bir daha unutmayacağınızı düşünürsünüz. Ancak genellikle unutursunuz. Öğrendiğiniz bilgiyi taze taze tekrar ettiğinizde ise onu kalıcı hale getirirsiniz.

Günlük tekrar yapmak için ilk adım olan dersi derste dinlemeyi gerçekleştirmenin gerekir. Okulda konuyu dinleyip eve gelince bir 15 dakika kadar tekrar yapmak size zannettiğinizden çok daha fazla şey kazandıracaktır. Bunu 1 – 2 ay kadar düzenli devam ettirdiğiniz zaman farkı görürsünüz.

3. Programlı Çalış

Verimli ders çalışma yöntemleri maddeler halinde sıralandığında ilk madde genellikle bu olmaktadır. Bu da size sıradan bir tavsiye gibi gelebilir ancak programlı çalışma gerçekten çok önemlidir.

Programlı çalıştığınız zaman her konuya gerektiği kadar vakit ayırırsınız. Bu da çalışmanızı yeterli hale getirir. Aksi taktirde dağınık çalıştığınızda neyi ne zaman çalışacağınız belli değildir. Her konuya gereken önemi vermemiş ve arada birçok şeyi kaçırmış olursunuz.

Programlı çalışmanın bir kuralı da programı değiştirmemektir. İnsan beyni her zaman bildiği konulara çalışmak ister. Bu da sizi tembelliğe iter. Örneğin bir kitaba başladıktan sonra eğer sıkılıp kitabı bırakıyorsanız aslında sevmediğiniz konular yüzündendir. Bu nedenle programınızı kesin bir şekilde sadık kalmalısınız.

Unutmayın, iyi programdan daha önemli olan şey programın iyi uygulanmasıdır.

4. Yazarak Çalış

Ders çalışırken not almak ve çalışırken de yazarak çalışmak çok önemli bir verimli ders çalışma tekniğidir. Nasıl ders çalışılır sorusuna verilecek en doğru cevaplardan biri de budur.

Öğrencilerin yazarak çalışmamasının birkaç nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki tembelliktir. İkincisi ise yazdıklarımı sonra okuyamıyorum bahanesidir.

Yazarak çalışmanın mantığı çıkarılan notlardan tekrar çalışmak değil, çalışırken öğrenmektir. Yazınca derse olan dikkatiniz artmaktadır.

5. Konu Listesi Hazırla

Birçok öğrenci nerede eksik olduğunu veya nereden başlayacağını bilemiyor. Hem durumunu görmek, hem de programlı çalışmak için konu listesi hazırlama çok önemlidir.

Örneğin matematik dersinden eksikleriniz var veya matematik sınavınız bulunuyor. Komple matematik konuları listesi çıkarabilir veya sınavda sorumlu olduğunuz konuları küçük bir listeye dönüştürebilirsiniz. Böylece neyi bilip neyi bilmediğiniz gözünüzün önünde olur.

Ders çalışamıyorum diyen öğrencilerin önemli bir kısmı elinde düzgün çalışma listesi olmayan öğrencilerdir. Konu listesi sizi teşvik eder. Üşenmeyin, hazırlayın!

6. Gerçekçi Ol

Ders çalışma profesyonel bir iştir. Ders çalışma programı hazırlarken veya hazır bir programı uygulamaya çalışırken gerçekçi olmak gerekir.

Yüzlerce öğrenci ile karşılaşıyoruz. Üniversite sınavına son 1 ay kala günde 18 saat çalışsam yetişir mi şeklinde sorular soruyorlar. Birinci verimli olmaz, ikincisi günde o kadar çalışamazsınız. Eğer her gün 18 saat çalıştığınızı söylüyorsanız kesinlikle uyku sürenizi de çalışmaktan sayıyorsunuz demektir.

Kitap bitirme hedeflerinizi de ders çalışma sürenizi de gerçekçi belirleyin. Soru sayısı hedefi koyarken asla binlerce soru yazmayın. Günle 150 soru hedef koyun örneğin. 1 ay boyunca sabırla uygulayın. Eğer rahatlıkla uygulayabildiğinizi görürseniz bir sonraki ay 200’e çıkarırsınız.

Gerçekçi konulmayan hedefler zamanla başarısızlıkla ve programın aksamasına neden olur. Bu da öğrenciyi moral bozukluğuna iter ve öğrenci ders çalışmayı tamamen bırakır.

7. Dinlenmeyi İhmal Etme

Hepimizin hayattan beklentileri ve hedefleri bulunmakta. Ancak hayatın da bazı gerçekleri var. Gülmek, eğlenmek, dinlenmek her yaşayan canlının hakkıdır. Sizin de bu hakkınızdır. Sınav haftasında dahi bu hakkınız vardır.

İyi bir dinlenme olmazsa beynimiz de istediğimiz performansı göstermeyecektir. Hepimizin çeşitli hobileri olabilir. Televizyon izlemek, arkadaşlarla maç yapmak, sohbet etmez, güzel bir uyku çekmek herkesin hakkıdır. Sadece bu hakkı kullanmak için gerektiği zaman görevlerinizi de yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın yeter.

İyi bir dinlenme için iyi bir uyku gereklidir. Yeterince uyumazsanız iyi ders de çalışamazsınız. Bu nedenle iyi uyuyacak ve iyi besleneceksiniz. Beslenirken şekerli gıdalar yerine daha doğal gıdalar tercih etmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak erken kalkmakta zorlanıyorsan ders çalışmak için erken kalkamıyorum yazısından faydalanmanı tavsiye ederiz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − thirteen =