Neden Matematikten Anlamıyorum?

neden-matematikten-anlamıyorumBen matematikten neden anlamıyorum? Nedir matematiği zor yapan? Öğrencilik hayatı bu iki soru ile geçmiştir. Neredeyse bütün öğrenciler matematikten anlamadığını ve matematiğin zor olduğunu söylerler. YGS’de binlerce kişinin matematikten 0 net yapması da bunun kanıtıdır. Peki nedir bu matematiği zor yapan ve neden matematiği anlayamayız? Eğer bunun cevabını merak ediyorsan yazımı sonuna kadar okumalısın! 🙂

Matematikten Anlamama Sebepleri:

Matematik aslında zor değil. Hayatın içinde birebir matematik vardır. Okulda işlem hesabı yapmak zor gelirken ”ne kadar alacak verecek hesabım var?” Gibi konuları çok rahatlıkla yapabilmekteyiz. 🙂 O zaman olay şudur diyebiliriz. Matematiğin zor olduğu bize öğretildi! Üst sınıftakilerden sürekli olarak matematik dersinin zor olduğunu ve asla yapamayacağını öğrendin ve şuan Matematikte başarılı olmanın yolunu arıyorsun! Peki o zaman ne yapmalıyız?

  • Matematikten anladığına dair sürekli telkinlerde bulun kendine. Özellikle gece yatmadan önce sevdiğin kişi yerine bunu düşünerek uyursan, sürekli uykunda aslında bu telkinde bulunmuş olursun. Ciddiyim bak işe yarayacak!
  • Beyin şakadan anlamaz. Şakasına da olsa ben matematikten hiç anlayamıyorum deme onun yerine ”yapabiliyorum bunu be çok kolaymış bu.” de. Ha belki çok kolay değildir. Ancak beynin onu kolay gibi yorumlayacaktır.
  • Üst sınıflara kulak asma. Yav bu matematiği yapan onca insan var. Senin onlardan neyin eksik be? Hem öğrencilik hayatında senden ne isteniyor ki? Bir konunun belli bir mantığı ve yapılış tekniği var. Bunu çözeceksin ve soru yapmaya başlayacaksın. Ya senden formül bulmanı isteselerdi? Beyin için tabii o da kolay. Belli bir emekle yapamayacağın bir şey yok ama bu kadar basit işi kendin için zorlaştırma.
  • Matematik kitabını sev, defterini sev, sayıları sev, işlemleri sev. Sev ki yapabilesin, sev ki başarılı olabilesin, sev ki matematikte seni sevsin! İnsanlar sevdiği işi yük olarak görmezler ve daha başarılı olurlar. Sende matematiği sevmeye gayret göster. Tabii bu ha deyince olmaz haklısın. Öncelikle matematiği başarman gerek ki sevgin daha fazla artsın.

Peki Matematiği Nasıl Başaracağım? ”Bende o yüzden geldim bu yazıya!” Tamam tamam… kızma şimdi hemen buna geçiyorum.

  • Öncelikle üstte söylediklerimden kaçma ve yapabileceğinden emin ol. Korkma. Bu kadar insan yapabiliyor, full net çıkartabiliyor hatta kendisi formül buluyorsa sende yapabilirsin!
  • Diğer dersler gibi Matematikte emek verilmeden öğrenilmez. Bu matematiğe has bir özellik değildir ki hangi ders olursa olsun çalışmazsan kazanamazsın! Günlük olarak matematiğe çalışmalısın. Ne kadar ekmek o kadar köfte! 🙂
  • Matematiğe daha çok konu ağırlıklı çalışma. Mantığını kavra tekniğini öğren ondan sonra bol bol test çöz. Aslında test çözmeden tam olarak teknik gelişmez ve bütün bilgileriniz pratikte işe yaramaz. Bu yüzden diyorum, bol bol test çöz diye. Öncelikle konuyla ilgili temel bilgileri almalısın. Ondan sonra kolaydan zor soru çözmelisin. Bak dikkat et kolaydan zora! Birden zorlarsan inancın kırılabilir. Buda isteyeceğimiz son şey.
  • Ek kaynak ve videolu eğitimler kullan. Görsel eğitim çok daha faydalıdır. Konunun mantığını okula veya dershaneye gidiyorsan orada öğren. Ondan sonra bol bol soru çöz.
  • Sadece mantığını anlamak yetmez. Teknik bilgi olmazsa bütün mantık çöpe gider! Bu yüzden bol bol test çözmelisin.
  • Sürekli ezber yapa yapa sol beynin körelmiş olabilir. Ancak geliştirmek senin elinde. Zeka testleri çözerek, zeka oyunları oynayarak, bilmece kitabı alarak sol beynini rahatlıklıkla geliştirebilirsin. Hemde eğlenerek!

Sana bildiğim birçok matematik tüyosunu burada anlattım! Bak bunları uygula sana garanti veriyorum matematikte net sayın 20 soruluk bir testte 15’in altına düşmeyecek. Tam randıman almak için dediklerimi günlük uygulamalısın ve kendini yavaş yavaş geliştirmelisin.

Hadi kal sağlıcakla. Sana güveniyoruz… 🙂

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − 1 =