Nicolas Conte Neyi İcat Etti?

Bazen bir icat yaratıcı bir kişiliğe sahip insanların elinden çıkıverir. Nicolas Conte 4 Ağustos 1755 – 6 Aralık 1805 tarihleri arasında yaşamış Fransız bir ressamdır. Bu yazıda Nicolas Conte neyi icat ettiği anlatacak ve onun hayatına kısaca değinmeye çalışacağız.

Nicolas Conte 1795 yılında bugün çok kullandığımız kurşun kalemi icat etmiştir. Daha önce İngilizler tarafından temeli atılan bu icat Conte tarafından geliştirilmiştir. Conte aynı zamanda icadının patentini de almış ve bir kalem fabrikası kurmuştur.

Asıl mesleği ressamlık olan ve resme büyük ilgisi olan Conte kimya alanıyla da ilgili olduğu bilinmektedir. Onun bu icadı insanlığı çok etkilemiştir. Çünkü ondan sonra her yerde ve herkes tarafından kurşun kalemler kullanılmaya başlanmıştır.

Conte ayrıca insan taşıyan uçan balonu geliştirmiş, balon için kullanılan hidrojen gazı üretimini sağlamıştır.

Nicolas Conte neyi icat etti

Nicolas Conte Hayatı

1755 yılında doğan Conte’nin tam adı Nicolas-Jacques Conté şeklindedir. Conte Sees bölgesine yakın bir köyde dünyaya gelmiştir. Ailesi çiftçilikle geçinen Conte yoksul bir aileden gelmektedir.

Küçük yaşlarda çalışmaya başlayan Conte resim sanatına büyük ilgili göstermekteydi. Genç yaştan itibaren çeşitli resimler çizen Conte ününü diğer icatlarıyla kazanmıştır.

Conte sadece kurşun kalemi icat etmemiştir. Mekanik alanda yaptığı çeşitli çalışmalar ile Fransa’da önemli bir ün ve takdir kazanmıştır.

Conte orduda subay olarak görev almaktaydı. Napolyon Bonaparte tarafından düzenlenen Mısır seferinde görev alması istendi. Conte bu nedenle savaşa katıldı. Orduda da başarı gösteren Conte irili ufaklı birçok icat gerçekleştirerek orduya katkılar yaptı. Karşılaşılan problemlerin çözümünde etkin rol oynadı. Ayrıca ordu lojistiğinde karşılaşılan problemlere de çeşitli yöntemlerle çözüm buldu. Bu sayede Napolyon kendisinden övgüyle bahsetmiştir.

Kurşun Kalemin İcat Edilmesi

Conte’nin kurşun kalem icadı da yine bir soruna çözüm bulmak amacı taşıyordu. O dönemde İngilizler tarafından üretilen kalemler kullanımdaydı. Ancak bu kalemler için grafit gerekiyordu. Fransa’da yeterince grafit olmadığı için bu madenler İngiltere’den ithal ediliyordu.

Fransa ve İngiltere arasında yaşanan bazı siyasi gerginlikler sonucunda İngiltere grafiti Fransa’ya vermemeye başladı. Böylece kurşun kalemin içinde kullanılan malzemenin olmaması ülkede kalem sıkıntısı yaşanmasına neden oldu.

Conte bu sorunu çözmek için Fransa madenlerinde az miktarda elde edilen grafit ile kili karıştırma yoluna gitti. Bu şekilde hazırlanan kalem içiyle hem maliyet düşüyor hem de üretim kolaylaşıyordu. Bugün yoğun olarak kullandığımız kurşun kalemler de Conte’nin icadıyla yaygınlaşmıştır.

Conte icat ettiği kalem için patent almış ve bir fabrika kurmuştur. Bu fabrikada üretilen kalemler farklı bölgelere dağılmıştır. Böylece kurşun kalem kullanım maliyetleri düşmüş ve kalem oldukça yaygın bir araç haline gelmiştir.

Conte ayrıca kendi adıyla anılan bir pastel boya da icat etmiştir.  1805 yılında henüz 50 yaşındayken Nicolas Conte hayata veda etmiştir.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 1 =