Nükleer Fizik Nedir? Neyi İnceler?

Fizik çok önemli bir temel bilim olması nedeniyle son derece geniş bir inceleme alanına sahiptir. Bu nedenle fizik çeşitli dallara ayrılmıştır. Fiziğin alt alanları yazısında bu dallardan bahsettik. Fizik alt dalları arasında termodinamik, yüksek enerji ve plazma fiziği, nükleer fizik, mekanik gibi alanlar bulunmaktadır. Bu yazıda nükleer fizik üzerinde duracak ve nükleer fizik ne işe yarar sorusunu kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

Nükleer fizik kısaca atom çekirdeğini inceler. Atom çekirdeğinde bulunan proton, nötron ve bunları da oluşturan yapıları ele alır. Nükleer reaktörlerin çalışma sistemleri yine nükleer fiziğin inceleme alanları arasındadır.

Nükleer Fizik Nedir?

Nükleer fizik diğer bir deyişle çekirdek fiziği adından da anlaşılacağı gibi atom çekirdeğini inceleyen fizik alt dalıdır. Atom çekirdeği dendiği zaman çekirdekte meydana gelebilecek her türlü nükleer reaksiyonu kast etmekteyiz. Bu açıdan nükleer fizik atom fiziğinden ayrılmaktadır. Çünkü atom fiziği atomu incelerken, nükleer fizik atom çekirdeğini incelemektedir.

Nükleer fizik atomda çekirdek kavramının keşfedilmesiyle ortaya çıkmış bir alandır. Zamanla atom çekirdeğiyle ilgili bilgilerimiz artmış ve nükleer fizik çalışmaları da hızlanmıştır.

Atom çekirdeğini incelemek birçok alanda işimize yaramıştır. Örneğin yer bilimlerinde Dünya’nın geçmişiyle ilgili bilgi sahibi olmak için çeşitli atom izotoplarını inceleriz. Bu da çekirdek fiziği ve çekirdek kimyasıyla mümkün olmaktadır.

Fiziğin Alt Dalları ile İlgili Örnekler

Nükleer fizik nedir ve neyi inceler kısaca değindik. Şimdi de fiziğin alt dalları ile ilgili kısaca örnekler verelim.

  • Mekanik: Kuvveti ve hareketi inceler. Bir aracın hareket kabiliyeti mekaniğin inceleme alanı içindedir.
  • Elektromanyetizma: Elektriği ve manyetizmayı inceler. Üretim tesislerinde elektrik üretilmesi elektromanyetizma bilgisiyle olur.
  • Optik: Işık, görüntü, ayna, mercek gibi konuları ele alır. Gözlük yapımı optiğin yaşamımıza katkılarına örnektir.
  • Nükleer fizik: Atom çekirdeğini inceler. Nükleer reaktörlerde ortaya çıkan enerji buna örnek gösterilebilir.
  • Termodinamik: Isı ve sıcaklığı ele alır. Araç motorlarında yakıttan enerji elde edilmesi termodinamiğin çalışmalarına örnek olarak gösterilir.
  • Atom ve molekül fiziği: Atom ve molekülleri inceler. Atom ve yapısını, maddenin atomik derecede özelliklerini ortaya koyarak çeşitli alanlara katkı sağlar.
  • Yüksek enerji ve plazma fiziği: Maddenin yüksek enerjideki ve plazma fazında gösterdiği özellikleri ele alır. Hızlı parçacıklar bu alanın inceleme sahasıdır.
  • Katıhal fiziği: Maddenin katı halinden kaynaklanan özelliklerini inceler. Katıhal fiziğindeki gelişmelerin teknolojiye katkıları adlı yazıda katıhal fiziğinin çalışma alanlarına örnekler vermiştik.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =