Organik Kimya Çalışma Programı

Organik kimya hem kimyacıların çalışma alanları arasında yer alan hem de lise müfredatında ders olarak okutulan bir programdır. Üniversite sınavlarında bol miktarda soru çıkması ve soruların bilgi kaynaklı olması organik kimyayı daha önemli kılmaktadır. Bu yazıda organik kimya çalışma programı paylaşıp yüksek net yapmanın yöntemini öğreteceğiz.

Eğer organik kimya bilginiz iyi olursa sınavda epey süre kazanırsınız. Çünkü sınav soruları bilgiye dayalı  olmaktadır. Bilgiyi bilirseniz hemen cevabı işaretlersiniz. Ancak aynı şekilde soruda sorulan bilgiye sahip değilseniz soru için yapacak hiçbir şeyiniz olmaz. Bu nedenle organik kimyayı iyi bilmeniz gerekir.

Lise müfredatında yer alan organik kimya konuları çok fazla detay içermez. İyi çalışan biri birkaç gün içerisinde hepsini öğrenir. İlk çalışıldığında biraz karışık gelebilir ancak aslında kimyanın en kolay net yapılabilecek alanlarındadır.

Organik Kimya Nasıl Çalışılır?

Herkesin kendine ait bir çalışma sistemi vardır. Burada herkes için geçerli olan basit bir çalışma sistemi kuracağız. Organik kimyayı öğrenmek için 6 ya da 7 tekrar yeterli olacaktır. Ancak öğrenilen bilgilerin hızlı unutulabileceğini düşünerek sınava yakın da tekrar yapmanız gerekir.

İlk tekrar: Detaylara takılmadan okumak gerekir. Özellikle organik bileşiklerin iskeletini oluşturmak ve konuyu sınıflandırmak önemlidir. Örneğin hidrokarbonlar nelerdir, fonksiyonel gruplar nelerdir, aromatik bileşikler nelerdir şeklinde genel tanımları öğrenmek önemlidir.

İkinci tekrar: Organik bileşikleri adlandırmayı iyice öğrenmeliyiz. Bu konuda çeşitli örnekler çözerek bilgilerimizi pekiştirebiliriz.

Üçüncü tekrar: Bütün organik bileşiklerin genel formülünü öğrenmek gerekir. Aynı zamanda her bileşik sınıfının formülünde kendine ait farkını öğrenmemiz gerekir. Örneğin OH içeren alkoldür, çift bağ içeren alkendir şeklinde genel bilgilere sahip olmamız gerekiyor.

Dördüncü tekrar: Organik bileşiklerde izomeri kavramının iyi öğrenilmesi gerekiyor. Bununla birlikte fonksiyonel grupların neler olduğunu iyice oturtmalıyız.

Beşinci tekrar: Bileşik gruplarının kendine has ayırt edici özelliklerini oturtmamız gerekiyor. Örneğin hangi bileşik hangi ortamda kırmızı çökelti oluşturur bilmemiz gerekir.

Altıncı tekrar: Organik bileşiklerin tepkimelerini yazabiliyor olmamız gerekir. Bu safhada artık kendimiz birçok bileşiği sıfırdan yazabilmeliyiz. Bu aşamadan sonra bol miktarda soru çözmek ve sürekli tekrar yapmam gerekir.

Organik Kimya Soru Çözümü

Organik kimya nasıl çalışılır yukarıdaki çalışma programı ile anlattık. Bu çalışma programı dersi bilmeyen birine zor gelecektir. Ancak tekrar ettikçe kolaylaşacağını fark edeceksiniz. Bu nedenle korkmadan başlayın. İlk zamanlar bilgiler kafanıza oturmasa da soru çözümüyle yavaş yavaş bilgileri oturtacaksınız.

Soru çözümü her derste olduğu gibi kimyada da önemlidir. Organik kimyayı her tekrar bir gün bile sürmeyecektir. Bu nedenle soru çözümüne de ağırlık  vermek gerekir.

Sınavlarda çıkmış soruları çözmeye özen göstermeliyiz. Üniversite sınavlarında konularla ilgili daha çok genel sorular sorulmaktadır. Bu soruların kolaylığına aldırmadan konuları daha detaylı öğrenmeye çalışmak en iyi yol olacaktır. İyi öğrenince her soru size zaten çok kolay gelecektir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 16 =