Osmanlı Devleti Neden Yıkıldı?

Osmanlı devleti neden yıkıldıTürkiye toplumu için Osmanlı Devleti her zaman gurur duyulacak bir milli tarihin konusu olmuştur. Sadece Türkiye değil komşu ülkelerin de tarihinin önemli bir kısmını Osmanlı tarihi oluşturmaktadır. Ancak Osmanlı Devleti neden yıkıldı sorusu her zaman tartışılmıştır. Bunu birçok tarihçi farklı yorumlasalar da herkesin üzerinde uzlaştığı bazı nedenler de mevcuttur. Bugün sokakta birini çevirseniz ve Osmanlı Devleti neden yıkıldı diye sorsanız illa ki diyecek bir şeyi olur herkesin. Biz de burada çok farklı bir şey yapmayacağız. Osmanlı Devletinin yıkılma nedenlerine basitçe değineceğiz.

Osmanlı Devleti neden yıkıldı diye sormadan önce şunu fark edelim ki 600 yıldan fazla bir süre bir impratorluğun ayakta kalması büyük bir başarıdır. Ayrıca bu imparatorluk sonrasında Türkiye Cumhuriyeti gibi geniş toprakları olan bir devleti bıraktı. Osmanlı Devleti ile ilgili yorumların günümüzde fazlasıyla hamaset içermesi gerçeklikten uzaklaşılmasına neden oluyor. Sakin kafayla düşündüğümüzde Osmanlı Devleti’nin yıkılma nedenlerini rahatlıkla anlayabiliriz.

Öncelikle her başlangıcın bir bitişi olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Osmanlı Devleti doğdu, yaşadı ve öldü. Bu da son derece normal bir süreçte oldu. Peki Osmanlı Devleti’nin yıkılışından bir ders almayacak mıyız? Tabi ki alacağız. Nitelikli insan yetiştirmenin, liyakatin, eğitimin ve bilimin önemli olduğunu anlayacağız. Ekonominin en az ordu kadar önemli olduğunu bileceğiz. Çünkü bunlar bizim bakiyesini devr aldığımız devletinin son dönemlerinde eksik kaldığı meselelerdi. Bu sorunları Osmanlı Devleti’nin yöneticileri bilmiyor muydu peki? Elbette biliyorlardı. Şu bir gerçektir ki Osmanlı Devleti en zayıf dönemlerinde bile çok iyi devlet adamları yetiştirmiştir. Birçok yenilik faaliyetleriyle devlet ayakta tutulmaya çalışılmıştır. Ancak maalesef bozulan ekonominin önüne geçilememiştir. Bunun temel nedeni ise o dönemde Avrupa’da görülen olanağan üstü gelişmelerdi. Avrupa bir dönem öyle büyük ilerlemeler kaydetti ki bu gün kullandığımız bilim ve teknolojinin büyük bölümü bu küçük kıtada ortaya çıktı. Hal böyle olunca Osmanlı Devleti’nin geri kalması da kaçınılmaz oldu. Durum aslında bundan ibarettir.

Osmanlı Devleti neden yıkıldı diye madde madde sıralarsak şu şekilde özet bir liste oluşturabiliriz.

  • Avrupa’nın çok hızlı ilerlemesi
  • Eğitimin geri kalması
  • Sanayide rekabet sağlanamaması
  • Devlet otoritesinin sarsılması
  • Devlet kurumlarının iyi işleyememesi
  • Yolsuzluğun artması
  • Orduya yeteri kadar ekonomik kaynak ayrılamaması
  • Ekonomonin çökmesi

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four − 4 =