Oyun Bağımlılığı ve Sonuçları

oyunİnsan hayatını olumsuz etkileyen birçok bağımlılığa son yıllarda oyun bağımlılığı da eklenmiştir. Bağımlılık yapan oyunların çoğu bilgisayar üzerinden oynanan oyunlardır. Oyun bağımlığının çok ciddi negatif sonuçları vardır. İnsan hayatında yağtığı eylemlerden bilgi ve tecrübe elde eder. Ancak oyunların çoğunda elde edilen tecrübe gerçek hayatta hiçbir işe yaramaz. Çünkü gerçek hayatta hiçbir karşılığı yoktur. İnsan ömrü zaten çok uzun değildir. Oyun oynarken insan hiçbir ilerleme kaydetmediği taktirde zamanın nasıl geçtiğini de anlamaz. Günlerinizi oyunlarla sürdürseniz bile sonrasında hiçbir şey elde etmemiş olursunuz. Oyunların sonu gelmediği için oyundan bir şey de biriktirmiş olmazsınız. Mesela bir işte çalışsanız da vaktiniz geçer ama bilgi, tecrübe ve para elde edersiniz. Oyunda ise vakit öldürürsünüz sadece.

Oyun bağımlığı çok görülen bir problem olmasına rağmen veliler bu konuda yeterince önlem alamamaktadır. Ayrıca birçok yetişkin de çocuklar gibi bu oyunlara bağımlı olmaktadır. Oyun bağımlılığına yakalanan bir bireyin bunu kabul etmesi de çoğu zaman zor olmaktadır. Sorun kabul edilmediği taktirde ise çözüm üretme çabasına girmeye gerek görülmemektedir. Oyun bağımlığı tıpkı alkol ve sigara gibi tanımlı bir bağımlılıktır. Günümüzde bu rahatsızlık için çözüm sunan klinikler bile mevcut hale gelmiştir. Oyun bağımlılığı olan kişilerde oyun dünyasına kendisini çok kaptırmaktan dolayı gerçek dünyaya ayak uyduramama problemi görülür. Özellikle iş sahibi olmayan ya da yeterince yoğun olmayan lise ve üniversite öğrencilerinde bu bağımlılık çok yaygın görülmektedir.

Oyun bağımlığlığından ve onun negatif sonuçlarından kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle bunun sizin hayatınızı etkileyen kötü bir alışkanlık olduğunu kabul etmelisiniz. Sonrasında oyun dışı gerçek hayat aktivitelerini bunun yerine koymalısınız. Bilgisayara veya telefonuna ayırdığınız zamanı en aza indirerek bunun yerine kitap okumak, ders çalışmak, spor yapmak gibi gerçek hayat uygulamalarını arttırmalısınız. Bir işi düzenli yapmak, dışarda zaman geçirmek zorunda kalmak ya da düzenli ders çalışmak sizin oyunla aranıza mesafe koyacaktır. Eğer böyle bir bağımlılığınız varsa bunu içten içe siz de anlarsınız. Bahsedilenleri yapıp bu sorundan kurtulmazsanız çok büyük vakit kaybı yaşarsınız. Geriye telafisi mümkün olmayan sonuçlar kalır.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − sixteen =