Özgür Olmak Sizce Neden Önemlidir?

Özgürlük çok önemli bir kavram olmasına rağmen neden önemli olduğu konusunda çok az düşünürüz. Ancak okulda kompozisyon ödevi olarak verildiğinde üzerinde durma gereği duyarız. Bu yazıda özgür olmak sizce neden önemlidir sorusuna cevap vereceğiz. Bu sorunun hem kısa hem de uzun cevabı bulunuyor. Genel bilgilerin üzerine kendi düşüncelerinizi de eklemeniz önemlidir.

Önce özgürlük nedir onu öğrenelim ardından kompozisyona geçelim. Kişinin engellemeye tabi olmadan istediğini seçmesi ve yapabilmesi durumuna özgürlük denir. Özgürlük ifadesinin eş anlamlısı da hürriyettir.

Özgür olmak neden önemlidir

Özgürlüğün Önemi

İnsan doğası gereği serbest olmaya meyilli bir canlıdır. Bu serbestlik insana kendi hayatını belirleme şansı tanır. Bunun sonucunda insanlar birbirinden farklı özellikler edinir ve bir çeşitlilik oluşur. İnsanı geliştiren şey de bu farklılıklardır. İnsanın özgürlüğünü ortadan kaldırmak ona verilecek en büyük cezalardan biridir. Bu nedenle hapis cezası eskiden beri suçlulara uygulanan yaygın bir cezadır.

Dünyada ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş ülkelere baktığımız zaman bu ülkelerin tamamında özgürlüğün gelişkin olduğunu görmekteyiz. Tam tersi olarak geri kalmış ülkelerde ise özgürlüğün kısıtladığı bir gerçektir. Bu da demek oluyor ki insan özgür olunca gelişebiliyor. Hatta ilginçtir ki özgürlüğün olduğu ülkelerde suç oranları da daha düşük olmaktadır.

Özgürlük sahibi bir insan hayatı istediği gibi yaşar. Bu da mutluluğu getirir. Mutlu bir insan da her anlamda daha üretkendir ve daha az soruna neden olur. Bu nedenle toplumun huzurlu olmasını istiyorsak insanları baskı altına almayı değil de onları özgür bırakmayı amaçlamalıyız.

Özgürlük Sınırsız Mıdır?

Özgürlük sınırsız olduğunda bir kişinin özgürlüğü başka birinin özgürlüğünü yok eder. Bu nedenle elbette özgürlük de sınırsız değildir. İnsanların hürriyeti hukuk sistemiyle düzenlenmeli ve olabildiğince özgürlüğü geliştirmek amaçlanmalıdır. Ancak özgürlüğün korunması için hukukun da etkin olması gerekir. Aksi taktirde oluşan kaos ortamında kimse özgür olamaz.

Her insanın özgürlüğü diğer insanların özgürlüğüyle sınırlıdır. Bu sınırı kontrol etmek ve gereğini yapmak da hukuk sisteminin temel görevleri arasındadır.

Uç bir örnek vererek özgürlüğün neden sınırsız olmaması gerektiği üzerinde duralım. Bir insan ben istediğim kişiyi öldürebilme özgürlüğüne sahip olmalıyım diyemez. Çünkü diğer insanın yaşam özgürlüğü daha önceliklidir. Dolayısıyla özgürlük elbette sınırsız olmayacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken şey insanların çok kontrol altına alınmaması ve özgürlüğün esas olmasıdır. Kısıtlama ve sınırlamalar ise istisnai durumlarda geçerli olmalıdır. Örneğin suç teşkil eden durumlar engellenmelidir. Herkes özgürce yaptığı fiilin sorumluluğuna sahiptir.

Özgürlüğün Faydaları

Yukarıda özgürlük neden önemlidir ve neden sınırsız olmamalıdır değindik. Son olarak maddeler halinde özgürlüğün faydalarından birkaç tanesini sunalım.

Özgürlüğün faydaları maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

  • Özgürlük bireyin doğasına uygundur.
  • Kişinin mutlu olmasının ana şartıdır.
  • Farklı düşünmeye ve gelişmeye imkan sağlar.
  • Özgür insan daha üretkendir.
  • Özgürlük ortamında bilim ve sanat daha çok gelişir.
  • Özgürlükle demokrasi ve hukuk gelişir.
  • Özgür toplumun devamlılığı daha kolaydır.

Yukarıda saydığımız bütün nedenlerden dolayı özgürlük insan için çok önemli bir değerdir. Siz de kendi düşüncelerinizi ekleyerek bu yazıyı daha özgün hale getirebilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 9 =