Paragrafta Yineleme

Paragraf soruları Türkçe sorularının çok büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Paragrafta en çok sorulan soru tiplerinden biri de anlatım teknikleridir. Anlatıma sanatsal değer katmak için çeşitli söz sanatlarına başvurulduğu görülür. Paragrafta yineleme de bir anlatım tekniğidir.

Daha önce sessel yineleme başlıklı yazıda sessel yinelemeyi anlatmıştık. Bu yazıda ise paragrafta yineleme ve örnekleri üzerinde duracağız.

Yenileme ya da tekrir dediğimiz yöntemle paragrafta herhangi bir şey tekrar edilerek anlatıma güç katılır. Bu yöntem birçok paragrafta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Paragrafta yineleme

Bir paragraf üzerinden örnek verelim:

Sessizdi bu çocuk. Nedeni bilinmez ama hep sessizdi. En ufak bir şeyde ise ağlıyordu. Okula başladığı günden beri kimse bu durumu çözememiş, diğer arkadaşları ise onunla arasına mesafe koymuştu. Bir gün çıktı gerçek ortaya. Anneler gününün olduğu hafta cuma günü anneler günü temalı bir resim çizmelerini istediği sınıf öğretmenleri. Herkes mutluluk kokan resimler çizerken bizimkisi bir yandan çiziyor bir yandan ağlıyordu. Öğretmen merak etti ve çocuğun çizdiğine baktı. Üzgün bir çocuk ve yanında bir tabut resmi görünüyordu…

Yukarıdaki paragrafta “sessizdi” ya da “ağlıyordu” ifadeleri tekrar edilmiştir. Dolayısıyla bu paragrafta yineleme bulunmaktadır.

Yineleme ve İkilime Farkı

Yineleme ile ikileme biraz farklıdır. Aslında paragrafta kullanıldığı zaman ikilemeler de birer yineleme olarak düşünülür. Yani ikilemeler de yine anlatım tekniği olarak kullanılmaktadır.

Ancak yineleme daha geniş bir kavramdır. İkileme olmadığı halde yineleme olan durumlar da vardır.

Paragrafta genellikle birden fazla anlatım tekniği bulunur. Örneğin yukarıda verdiğimiz örnek paragrafta anlatımda “öyküleme” tekniği ağır basmaktadır. Bununla birlikte anlatıma estetik katmak amacıyla yinelemeye başvurulmuştur. Paragrafta ikileme olmamasına rağmen yineleme vardır.

İkilemelerde bazen iki sözcükten biri ya da bazı durumlarda her ikisi de anlamsızdır. Yinelemelerde ise yinelenen ifade çeşitli anlamlar taşımaktadır.

İkilemeler yineleme midir sorusuna kısaca evet diyebiliriz. Ancak yinelemeler her zaman ikileme olmak zorunda değildir.

Sessel yineleme için ise bir sözcüğün ya da söz öbeğinin tekrarına gerek yoktur. Sadece bir ekin ya da sesin tekrarı yeterli olmaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − two =