Periyodik Cetvelde Emeği Geçen Bilim Adamları ve Yaptıkları Çalışmalar

Periyodik cetvel birçok bilim adamının katkısıyla bugünkü haline gelmiştir. Bu yazıda periyodik cetvelde emeği geçen bilim adamları üzerinde kısaca duracağız. Bilim adamları periyodik tablo ile ilgili çalışmalarını elementleri sınıflandırmak üzerine yapmışlardır. Bu çalışmalar zamanla elimizde periyodik cetvel olarak da anılan periyodik tabloyu oluşturmuştur.

Periyodik tablo kimya biliminin ve dolayısıyla fen bilimlerinin temellerindendir. Bu nedenle özellikle 8. sınıf ve 9. sınıf müfredatına çok önemli bir yere sahiptir. Şimdi periyodik tablaya emeği geçen bilim adamları üzerinde duralım.

İlgili yazı: periyodik tablo ile ilgili çalışma yapan bilim adamları ve görüşleri

Periyodik Cetvelin Tarihi

Johann Wolfgang Döbereiner: 1780 yılında doğan Alman kimyacıdır. 1829 yılında triadlar kanunu denen kanunu ortaya koymuştur. Benzer özellikteki elementleri üçlü gruplara ayırmıştır.

Alexandre Beguyer de Chancourtois: 1820 Fransa doğumlu bilim insanıdır. Elementleri dikey olarak benzer özelliklerine göre sınıflandırmıştır.

John Newlands: İngiliz bilim insanıdır. Bilinen elementleri kütle numaralarına göre sıralamıştır. Bu durumda 8 element sonra benzer özelliklerin tekrar ettiğini gözlemlemiştir.

Dimitri Mendeleyev: Rus kimyacıdır. Periyodik cetvelin temelini ortaya koymuştur. Kütle numaralarına göre sıralama yapmış ve aynı gruptaki elementlerin benzer özellikler gösterdiğini fark etmiştir. Tabloda eksik elementlerin yerini boş bırakmış çünkü bu elementlerin gelecekte bulunacağını beklemiştir.

Lothar Meyer: Mendeley’e benzer fikirleri ortaya koymuştur. İki bilim adamı bu fikirleri yakın tarihlerde ifade etmiştir.

Henry Moseley: Genç İngiliz fizikçidir. Mendeleyev’in tablosunun kütle numarasına göre değil atom numarasına göre sıralanması gerektiğini görmüştür. Henry Moseley İngiliz askeri olarak Çanakkale’ye gelmiş ve 1915 yılında savaşta hayatını kaybetmiştir.

Glenn Seaborg: Amerika doğumlu bilim insanıdır. Aktinitler ve lantanitler şeklinde isimlendirilen element sınıflarını periyodik tabloya o eklemiştir.

Periyodik tablo için emek veren bilim adamları için kendiniz bir kodlama geliştirip ezberleyebilirsiniz. Ancak bu bilim adamlarının yaptıklarını anlamak daha önemlidir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 10 =