Pirozis Nedir?

Mide ve göğüs kemiği gölgesinde ortaya çıkan çeşitli rahatsız edici durumlar vardır. Bu yazıda bununla ilişkili olarak pirozis nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Genellikle yenilen yemeklere alakalı olarak görülen ve göğüs bölgesinde meydana gelen yanma hissine pirozis denir. Halk arasında mide ekşimesi olarak da adlandırılabilir.

Pirozis aynı zamanda reflü hastalığının da ilk belirtilerinden biridir. Bu nedenle böyle bir rahatsızlığı sık yaşayan birinin doktora görünmesi faydalı olacaktır.

Mide ekşimesi bazen yenilen yemeğin türüne göre gerçekleşirken bazı durumlarda ise daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Pirozis nedir

Pirozis Belirtileri ve Çözümü

Pirozis ile ilgili şikayeti olan insanların bunun geceleri daha yaygın olduğunu söylerler. Karın bölgesinden boğaz bölgesine doğru yükselen bir acıma hissi görülür. Yenilen yemekle ilişkili olabilmektedir.

Ekşime hissi sadece yemeğin türüne bağlı değildir. Bazen öne doğru eğilmek mide asidinin yukarı doğru çıkmasıyla da böyle yanma hisleri oluşabilir.

Pirozis yanmasına bazen odinofaji (ağrılı yutma) ve disfaji (yutma güçlüğü) de eşlik edebilir. Bu rahatsızlığın özellikle tekrar etmesi reflü rahatsızlığı için bir uyarı niteliğindendir.

Pirozis çözümü için doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz size midenize zarar verecek yiyecekler konusunda bir perhiz önerecektir. Ayrıca mide asit düzeyinde bir problem oluşmuşsa buna da çözüm olarak gerekli ilaçları almanız istenecektir.

Pirozise neden olan yiyeceklerin başında yağlı ve asitli yiyecekler gelir. Yağların kalitesiz olması bu durumu yaygınlaştırır. Ayrıca çikolata gibi yiyeceklerin de mideye iyi gelmediği bilinmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − two =