Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polislik birçok kişinin hayal ettiği meslekler arasında yer alıyor. Ekonomik şartların kötü olduğu zamanlarda ise bu tür kamu görevleri daha popüler oluyor. Ayrıca polislerin kazançları da hiç fena değil. Bu yazıda polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekiyor başta olmak üzere çeşitli soruları cevaplamaya çalışacağız.

Polis olmak için belirlenen taban puanı geçmek gerekiyor. Bu da Türkçe, temel matematik, fen, sosyal bilgiler gibi derslerin daha önemli olması demek oluyor.

Eğer polis olma hayaliniz varsa kolaylıkla yüksek net yapabileceğiniz dersler Türkçe ve sosyal bilgiler dersleridir. Bu derslere çalışarak daha az sürede size yetecek kadar netlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bunların üzerine temel matematik eklerseniz epey yol kat etmiş olursunuz.

Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir

Nasıl Polis Olunur?

Polis olmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Polis akademisi dönemsel olarak ihtiyaca yönelik alımlar yapmaktadır. Hem lise mezunları, hem 2 yıllık önlisans mezunları hem de 4 yıllık lisans mezunları polis olabiliyor. Burada eğitim seviyeniz ne kadar yüksekse şansınız da o kadar artacaktır. Çünkü örneğin lisans mezunları hepsine başvuru yapabiliyor.

Polis olmak için mutlaka polislik eğitimi almanız gerekmektedir. Bu eğitimi alabileceğiniz okullar farklılık gösteriyor. Genel anlamda üç farklı eğitimle polis olunabilir.

 1. POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü) ile 6 ay eğitim alınır.
 2. PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) ile 2 yıl eğitim alınır.
 3. PAEM (Polis amirleri Eğitim Merkezi) ile 11 aylık eğitim alınır.

POMEM için 2 veya 4 yıllık okuldan mezun olmanız gerekir. Bunun sonucunda girdiğiniz KPSS puanı ile başvuru yaparsınız.

PMYO için lise mezunu olmanız yeterlidir. Üniversite sınavında alacağınız taban puanla başvuru yaparsınız. Bu taban puanı polis akademisi tarafından güncellenmektedir.

PAEM için ise 4 yıllık lisans mezunu olmanız gerekir. Bu durumda da yine KPSS ile eğitime alınırsınız. PAEM mezunları polis amiri olurlar.

Polislik Şartları

Polis olmak aynı zamanda kamunun silahlı kolluk kuvveti olmak manasına gelir. Bu nedenle hassas bir konudur. Polis olmak için taşımanız gereken bazı özellikler bulunmaktadır.

Her üç programın da gerektirdiği sınav ve eğitim gereklilikleri farklı olabilmektedir. Ancak bütün polislerin de taşıması gereken bazı temel nitelikler bulunmaktadır.

Polisliğin şartları maddeler halinde kısaca şöyle özetlenebilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Girmek istediğiniz polis okulunun seviyesine göre lise, ön lisans ya da lisans mezunu olmak
 • Eğer eğitimi yurt dışında tamamladıysanız ilgili denklik belgesine sahip olmak
 • Gireceğiniz okul için gereken KPSS ya da üniversite sınavında gerekli taban puanı almak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Okula göre 26 veya 30 yaşından gün almamış olmak
 • Silah taşımaya engel olacak bir sağlık sorununa sahip olmamak
 • Erkek ve kadınlar için belirlenen fiziki beden koşullarına sahip olmak (boy, kilo vs.)

Tüm bunlar ışığında polis olmak istiyorsanız Türkçe, matematik, fen ve sosyal derslerinizin (tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü) iyi olması avantajdır. Ayrıca mülakatlar için iletişim kabiliyetiniz ve genel kültürünüzün iyi olması da önemlidir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 6 =