Potasyum Dikromat

Endüstride kullanılan birçok kimyasal vardır. Bu kimyasalların bazıları insanlarda alerjiye neden olur ve bazıları da sağlığa zarar vermektedir. Bu yazıda potasyum dikromat üzerince duracağız. Potasyum dikromat formülü ve özelikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Potasyum dikromat formülü K2Cr2O7 olan, kırmızı ve parlak görüntüye sahip kristal bir maddedir. Çeşitli sanayi dallarında ve kimya laboratuvarlarında kullanılmaktadır.

Potastum dikromat sağlığa ciddi zararlar veren aynı zamanda da alerji yapan bir maddedir. Profesyoneller dışında kullanılmaması gerekir.

Aşağıdaki görselde potasyum dikromat bileşiğinin açık formülü gösterilmiştir.

potasyum dikromat

Potasyum Dikromatın Özellikleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu bileşik toksik yani zehirli bir maddedir. Birçok laboratuvar uygulamaları olduğu için kimyagerler tarafından kullanılır. Potasyum dikromat çözeltisinin hazırlanması ve deneyleri dikkatli koşullar altında yapılmalıdır.

Potasyum dikromatın genel özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Adı: Potasyum Dikromat
  • Formülü: K2Cr2O7
  • Yoğunluğu: 2,68 g/cm³
  • Mol kütlesi: 294
  • Erime noktası: 398 °C
  • Sağlığa etkisi: Kanserojen, zehirli ve aşındırı aşındırıcı ve sağlığa ciddi zararlıdır.
  • Kullanım alanları: Çeşitli laboratuvarlar, organik kimya çalışmaları ve sanayi kolları

Bileşiğin bir tanesinde 11 tane atom bulunur. Bunlardan 2 potasyumun her biri +1 değerliklidir. 2 krom da +6 değerliklidir. Toplamda pozitif yük miktarı 2.1 + 2.6 = +14 şeklindedir. Bunu dengeleyen 7 tane -2 yüklü oksijen bulunmaktadır.

Kimyasal özelliklerine bakacak olursak potasyum dikromat suda kolaylıkla çözünerek iyonlaşır. Sulu çözeltisinin hazırlanması ile suda CrO4-2 ve Cr2O7-2 (kromat ve dikromat) gibi bileşenlere ayrılır.

Eldesi: Potasyum dikaromat doğal olarak kromat minerallerinden elde edilmektedir. Bu mineraller doğada oldukça seyrek bulunmaktadır. Ayrıca formülü K2CrO4 olan potasyum kromattan da çeşitli tepkimeler sonucunda elde edilebilir.

Potasyum dikromat, cam sanayisinde ve yine sanayi kullanılan çok güçlü temizlik çözeltileri için kullanılır. Ayrıca deri tabaklama, fotoğraf, çimento ve ahşap boyama alanlarında da kullanılmaktadır. Çok iyi bir oksitleyicidir. Mum, boya ve tutkal gibi ürünlerin hazırlanmasında da kullanılabilir.

Sağlık etkileri: Potasyum dikromat kanserojendir ve oldukça zehirlidir. Aynı zamanda çok aşındırıcıdır ve cilde ya da göze teması çok ciddi tahrişe ve yanma hissine neden olur. Gözle yoğun temasında körlüğe neden olabilir. Ayrıca bu ürünle fazla temas etmek hücrelerde istenmeyen mutasyonlara yol açar. Üreme sağlığını da olumsuz etkilendiği görülmüştür.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 6 =