Present Continuous Tense Konu Anlatımı

present continuous tense

İngilizce’de şimdiki zamanda aktif olarak yaptığımız şeyleri present continuous tense kullanarak anlatırız. Continuous zaten devam eden manasındadır. Yani şu anda yapmakta olduğumuz şeyleri bu tense ile ifade ederiz. Bu tense kısa süreli olaylarda kullanılır. Mesela bisiklet sürerken siz biri sizi ararsa şu an bisiklet sürüyorum diye bu tense ile ifade edersiniz. Yani konuşmanın geçtiği andaki tense olarak da ifade edebiliriz. Önce bu tense için grammer yapısını verelim. Sonra da kullanım alanlarına geçelim.

Subject + am/is/are + verb(ing) + others (Olumlu cümle)

Am/is/are + subject + verb(ing) + others (Soru cümlesi)

Subject + am/is/are(not) + verb(ing) + others (Olumsuz cümle)

Grammer yapısı oldukça basit. Özne türüne göre am, is ve are yardımcı fiillerinin ardından gelen fiil ing eki alır. Her zamanki gibi soruda yardımcı fiilleri başa alıyor ve olumsuz cümlede de olumsuzluk anlamı vermek için yardımcı fiilin sonuna not eki ekliyoruz. Am not, is not ve are not şeklinde.

Örneklerİ

It is raining. (Yağmur -şu anda- yağıyor)

Who is John talking to on the phone? (John telefonda kiminle konuşuyor?)

I am not looking at you. (Sana bakmıyorum.)

Bu örneklerde olumlu, olumsuz ve soru cümlelerinde şimdiki zaman anlamının present continuous tense ile nasıl verildiğini görmüş olduk. Zaten kullanım alanı standarttır. Bu şekilde kullanılır. Ancak simple present tense konusunda anlattığımız gibi Türkçe’de sonu yor eki bile biten şimdiki zaman cümleleri duygu belirttiği durumlarda bu tense ile ifade edilmez. Örneğin biliyorum derken i am knowing ifadesiyle değil de i know ifadesi ile söylenir.

Türkçe’deki zaman kayması durumları İngilizce’de de benzer şekilde görülür. Mesela yarın sabah Ankara’ya gidiyorum dediğinizde gelecek zaman için şimdiki zaman kipini kullanmış oluyorsunuz. Bu durum aynen İngilizce’de de geçerlidir. Gelecekte yapacağımız ancak kesinlik kazanmış şeyleri de present continuous tense ile ifade ederiz.

Örneğin;

She is not arriving until Tuesday. (O salı gününe kadar yetişmiyor)

Are not they coming to the party. (Onlar partiye gelmiyor mu – gelmeyecek mi-)

We are meeting him at 7.30. (Biz 7.30’de onunla görüşüyoruz -görüşeceğiz-.)

Gelecek zamanın planlı olanlarında örneklerde görüldüğü gibi şimdiki zaman kullanılabiliyor. Zaten kullanımı basit olduğundan karıştıracağınızı sanmıyoruz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 15 =