Present Perfect Tense Konu Anlatımı

Present Perfect TensePresent perfect tense ingilizce öğrenmek isteyenlerin acilen öğrenmesi gereken tenselerin başında gelir. Bu tense Türkçe’de karşılığı olmayan bir zamanı içerir. Perfect tense sınıfının başında bu tense yer alır. Bizde nasıl şimdiki zaman, geçmiş zaman ve gelecek zaman varsa İngilizce’de de present zamanlar, past zamanlar, future zamanlar ve perfect zamanlar vardır diyebiliriz. Türkçe’de karşılığı olmadığı için present perfect tense konu anlatımı hiç bilmeyenlere karmaşık gelebilir. Ancak mantığını anladığınızda ve konu anlatımını iyi çalıştığınızda present perfect tense size oldukça kolay gelecektir.

Present perfect tense şimdiden geçmişe baktığımız zaman kullandığımız bir İngilizce gramer türüdür. Burada geçmiş derken kast ettiğimiz de yakın geçmiş zamandır. Çoğunlukla şu anı etkileyen ve etkisi devam eden durumlarda kullanılır. Örneğin biz demin eve geldim derken geçmiş zaman kalıbını kullanıyoruz. Ama İngilizce’ye göre bu yakın geçmiş zamandır. Eve gelmişsinizdir ve şu an evde bulunmaktasınız. Yani olayın etkisi canlı bir şekilde devam etmektedir.

Present perfect tense konu anlatımı için gramer yapısını verelim şimdi de.

Subject + have/has + verb3 + others

Soruda yardımcı fiil öznenin önüne geçer, olumsuzda yardımcı fiilden sonra not gelir. Bunu her seferinde tekrar etmeye gerek yok. Bu durum hep böyledir zaten. Yalnız bu yapıda her zaman fiil üçüncü haldedir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Şunu da hatırlatmak gerekir ki bu tense için Amerikan İngilizce’si ile İngilizce İngilizce’si arasında da ufak bir fark vardır. Yani kullanım alanları ve gramer yapıları tabi ki aynıdır ancak Amerikalılar bu tense yerine bazen bildiğimiz simple past tense de kullanırlar. Buradan şu anlam çıkmasın ama. Amerikadaysanız bu tense ihtiyacınız yok. Kesinlikle ihtiyacınız var. Past tense kullanımı bazı durumlarda mümkündür. Bu durumların ne olduğunu da ancak pratik yaparak öğrenebilirsiniz.

Present Perfect Tense Kullanım Alanları

Present perfect tense şimdiden geçmişe bakarken kullanıldığı için just, yet ve already kelimeleriyle sık kullanılır. Yakın geçmiş zamana baktığımız gibi bu zamanda daha uzak geçmişe de bakabiliriz. Önemli olan olayın etkisinin hala devam ediyor olmasıdır. Bu kullanımda ise ever ve never ifadeleriyle sık karşılaşabiliriz.

Have you ever talked to him? Onunla hiç konuştun mu?

I have just come here. Buraya daha yeni geldim.

Aynı zamanda geçmişte yaşanan tecrübeler ile ilgi de bu tense kullanılır.

She has worked in four different cities. O dört tane farklı şehirde çalıştı.

Bu tarz örnekleri çoğaltabiliriz. Dikkat ederseniz bahsedilen geçmiş zamandan farklı bir zamandır. Türkçe’de karşılığı olmadığı için present perfect tense konu anlatımı hemen kafanıza yatmayabilir ancak sabır göstermeli ve daha çok çalışmalısınız.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =