Psikiyatrist Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Buraya geldiniz çünkü hayaliniz psikiyatrist olmak değil mi? Ya da en azından bu mesleği ilgi çekici buluyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yazıda psikiyatrist olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir konusunu aydınlatacağız. Yazıyı dikkatli okursanız psikiyatrist olmak için gereken her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

Konuya girmeden şuna değinelim. Psikolog olmak ve psikiyatrist olmak farklı şeylerdir. Psikolog olmak için psikoloji bölümünü okumak gerekir. Psikiyatrist olmak için ise tıp fakültesi okuyup ardından psikiyatri alanında uzmanlık yapmak gerekir.

Daha önce psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir yazısını yazmıştık. Psikolog olmak isteyen arkadaşları oraya yönlendirip devam edelim.

Psikiyatrist Olmak İçin İyi Olması Gereken Dersler

Eğer psikiyatrist olmak istiyorsanız tıp fakültesi okumanız gerekir. Daha önce doktor olmak için iyi olması gereken dersler üzerinde durmuştuk zaten. Tıp fakültesi bittikten sonra uzmanlık sınavına girecek ve ve o sınavda başarı gösterip psikiyatri alanını tercih edeceksiniz.

Yerleştikten sonra belirli bir süre uzman asistanlığı yapacak ve asistanlık süreniz bitince de uzman psikiyatrist unvanını elde edeceksiniz. Devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde psikiyatristler için iyi çalışma koşulları bulunmaktadır.

Tıp fakültesi kazanmak ve psikiyatrist olmak için aşağıda yer alan derslerin çok iyi olması gerekir:

  • Türkçe
  • Matematik
  • Geometri
  • Fizik
  • Kimya
  • Biyoloji

Bu derslerin hepsini su gibi etmeniz gerekiyor. Herhangi bir dersten hiçbir eksik bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bu derslerin hepsinden ful çekmeye yönelik çalışmalısınız. Ayrıca tarih, coğrafya, felsefe gibi dersler de size rakiplerinize fark atmak konusunda avantaj sağlayacaktır.

Nasıl psikiyatrist olunur kabaca öğrendiniz. Şimdi de bu dersleri nasıl halledeceğimize kısaca değinelim.

Psikiyatrist olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir

Dersleri Nasıl Hallederim?

Bir kere şu konuda peşin anlaşalım. Hedefiniz yüksek olduğuna göre iddianız da yüksek olmalıdır. Sözün nereye gideceğini tahmin ediyorsunuzdur. Anahtar cümle çok çalışmak olmalıdır. Evet, çok çalışacaksınız. Herkesin 2 katı kadar ders çalışacaksınız. Yukarıda saydığımız dersleri çok iyi seviyeye getirmenin başka kısa yolu yok.

Sistematik İlerleyin!

Size ilk vereceğimiz tavsiye budur. Güzel hayalleri ve çalışma isteği olan çok öğrenciyle karşılaşıyoruz. Ancak hemen hemen hepsinde aynı problem bulunuyor: Dağınık çalışmak.

Öğrencilerin birçoğu hangi derste hangi konular olduğunu bilmiyor. Şimdi bunu okurken siz de düşünün. Hangi derste hangi konular var? Sayabiliyor musunuz? Eğer sayıyorsanız bu açıdan avantajlısınız demektir.

Yukarıda sıraladığımız derslerde yer alan bütün konuları listeleyin ve güzelce yazın. Çalışma masanızın karşısında bulunsun. Dersleri de sırayla çalışın. Konuları asla atlamayın. 10 kitaptan birden çalışmayın. Başladığınız kaynağa başından girip sonundan çıkın. Bu konuda kararlı olun.

Bol Tekrar Yapın!

Ne zaman bir konuyu tam öğrendiğinizi düşünürseniz orada hata etmeye başlarsınız. Evet, kendinize güvenin. Ancak hiçbir konuyu hafife almayın. Eksik olduğunuz konuları tamamladıktan hemen sonra bildiğiniz konular dahil olmak üzere bolca tekrar yapın.

Tekrar yapmak hem konuyu unutmamayı sağlar. Hem de eksik olan kısımları tamamlamanızı sağlar. Her çalışmada daha önce fark etmediğiniz bir noktayı öğrendiğinizi hissedeceksiniz.

Ayrıca psikiyatri gibi büyük bir hedefi olan bir öğrencinin dikkatten de soru kaçırmaması gerekir. Tekrar yapmak dikkat düzeyinizi de arttıracaktır.

Kendinizi Sürekli Deneyin!

Seviyeniz ne olursa olsun bu seviyenin tam olarak farkında olmak profesyonel olarak sınava hazırlanmak açısından çok önemlidir. Süreli denemeleri düzenli olarak çözün. Ancak bunlar test çözer gibi değil, gerçek sınavdaymış gibi dikkatli ve süre tutarak çözün.

Birçok öğrenci sınava az bir süre kalmasına rağmen ne seviyede olduğunu, nerede eksik olduğunu dahi bilmiyor. Durum böyle olunca öğrenciler her zaman en sevdikleri ve en başarılı oldukları dersi çalışmak istiyor. Bu da zamanı verimli kullanmaya engel oluyor.

Sürekli deneme çözüp netlerinizi not edin. Yanlış yaptığınız ya da boş bıraktığınız konulara tekrar bakın. Konuyu öğrenince deneme sınavına tekrar bakın ve soruyu çözün. Hiçbir soru eksik kalmasın. Eğer hiçbir şekilde anlamadıysanız bir bilenin size anlatmasını sağlayın.

Psikiyatrist olmak büyük bir hedef. Ağırlık verilmesi gereken dersleri ve bazı tavsiyeleri sizinle paylaştık. Bundan sonrası sizin azim ve kararlılığına bağlıdır.

14 Yorumlar

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four − one =