Retrosternal Nedir?

Tıp ve sağlık dilinde kullanılan birçok terim bulunmaktadır. Bu terimlerden biri retrosternal terimidir. Bu yazıda retrosternal nedir bu konu hakkında konuşacağız.

Retrosternal demek göğüs kemiği arkası demektir. Çünkü sternum göğüs kemiğidir. Örneğin retrosternal ağru dendiği zaman bunun göğüs kemiği arkası ağrısı olduğu bilinir.

Daha basit bir tabirle retrosternal sternum arkası demektir. Retrosternal bölge ise sternum arkasında kalan ve akciğer ve kalbin içinde bulunduğu bölgedir. Sternum aynı zamanda halk arasında iman tahtası olarak da bilinmektedir.

Retrosternal nedir

Retrosternal Ağrı

Retrosternal ağrının birçok nedeni olabilir. Bu bazen mide ekşimesi ya da mide yanması olarak da hissedilebilir. Basit bir nedeni olabileceği gibi birbirinden farklı ciddiyete sahip nedenleri de olabilir.

Eğer iman tahtası bölgesinin arkasında bir yanma veya ağrı hissi görürseniz ve özellikle bu tekrar ettiğinde doktora başvurmanız mutlaka gereklidir.

Reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları da bu bölgede ağrılara neden olabilir. Ayrıca akciğerlerle ilgili çeşitli rahatsızlıklar da olabilir.

Daha önce pirozis nedir adlı yazıda göğüste meydana gelen ağrıdan bahsetmiştik. Bu da bir retrosternal ağrı çeşididir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =