Sabun Asit Mi Baz Mı?

Asit ve bazların genel özellikleri bilinirse hangi maddenin asit, hangi maddenin baz olduğu daha rahat anlaşılabilir. Sabun asit mi baz mı diye öğrenciler tarafından çok sık sorulmaktadır. Sabunun asit veya baz olması meselesi epey karıştırılan bir konudur.

Soruya kısaca cevap verirsek sabun baz bir maddedir. Ancak konunun iyi anlaşılması için bazların özelliklerini kısaca ele alalım. Daha önce bazların özellikleri adlı yazıda bu özellikleri geniş olarak anlatmıştık.

Baz maddelerin genel özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Tat olarak genelde acıdır.
  • Turnosol kağıdını mavi renge boyarlar.
  • Ele kayganlık hissi vermektedir.
  • Asitlerle reaksiyon göstererek su ve tuz oluştururlar.
  • pH dereceleri 7 ile 14 arasındadır.
  • Sulu çözeltileri elektriği iletir.

Bu özeliklere bakılığında sabunun neden baz olduğu kolaylıkla anlaşılır. Turnosol kağıdını sabuna sürdüğümüz zaman mavi renk aldığını kolaylıkla görebilir.

Bu mantıktan hareketle deterjan asit mi baz mı ya da şampuan asit mi baz mı kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Benzer yazı: sirke asit mi baz mı?

Sabunların pH Değeri Neden 5 – 6 Arası Oluyor?

Öğrencilerin sabunların asit mi baz mı olduğunu karıştırmasının ana nedeni marketten alınan sabunların arkasında pH değeri olarak 5,5 veya 6 gibi rakamların okunmasıdır. Normalde bu değerler asitlerin değerleridir.

Şunu unutmamak gerekir ki normal bir sabunun pH değeri 9 civarındadır. Ancak acı tatlı olmaları ve toksik etki göstermeleri nedeniyle sabunları daha güvenli hale getirmek için üretim tesislerinde bu maddelere çeşitli dolgu maddeleri eklenmektedir.

Eklenen bu maddelerle birlikte sabunların pH değeri bir miktar düşürülmektedir. Bu da öğrencilerin yanılmasına neden olmaktadır.

Saf sabunların genel özelliklerine baktığımız zaman zaten doğrudan baz özelliği gösterdiklerini söyleyebiliriz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 12 =