Sadece Aptallar 8 Saat Uyur ► Kitap Yorumu

Günlük uykumu azaltmama sebep olan Erdal Demirkıran’ın Sadece aptallar 8 saat uyur adlı kitabını herkese öneriyorum. Kitapta uykumuzun 8 saatten aşağı olabileceğini ve boşu boşuna 8 saat uyuduğumuzu yazıyor. Başlangıçta inanamadım ve çoğu kişisel gelişim kitabı gibi buda akıl oyunu, satılsın diye böyle bir iddiada bulunmuştur diye düşündüm. Ancak araştırmalarım sonucu gerçekten insan bünyesine 4 saatlik uykunun yettiğini gördüm. Sağlık hocalarıma sordum ve onlarda mümkün olacağını söylediler ve bana örnekler verdiler.

Ancak benim o örneklere ihtiyacım yoktu! Kitapta zaten bol bol örnekler vermiş. Baktığımız zaman adını tarihe yazmış insanların az uyuduğunu görüyoruz.

Kitap aşırı derecede motivasyon vermiş ancak sadece motivasyon vermekle kalmamış ve buna uygun taktiklerde vermiş. Zaten vermeseydi bu kitabı da önermezdim. Kitap zaten hikayeleştirilerek anlatıldığı için ve çok aşırı bilimsel bilgi bulunmadığı için sıkılmadan usanmadan okuyorsunuz.

Peki bu kitabı eleştireceğim yanları var mı?

Aslında var diyebilirim. Kurgu çok basitti ve çocukça kelimeler içeriyordu. Bu canımı sıkmadı değil. Ancak kitap boyunca bunlara fazla takılmadım. Kitabın genel durumuna baktım.

Şimdi gelelim asıl kısıma ”Bu kitabı okudun, sende değişiklik oldu mu?”

Bu soruya gururla evet cevabını vereceğim! 🙂 Tabii 4 saate indiremedim daha ama günlük 9 saatlik uykumu 6 saate kadar düşürdüm. Hemde hafta sonları bile! Bence erken uyanmak harika bir duygu. Çünkü gün boyunca yapacağınız çok şey var ve her şeyi neredeyse kimse uyanmadan bitiriyorsunuz. Erken kalktığım vakitlerde siteme bolca yazılar girebiliyorum. Günlük rutin alışkanlıklarımı erkenden bitiriyorum ve bana koca bir gün kalıyor! Ancak sizi uyarıyım. Eğer hevesiniz hemen geçecekse ve uyanınca ciddi bir hedefiniz yoksa bu kitabı okumanıza da gerek yok. Ondan sonra kişisel gelişim kitapları bir işe yaramıyor gibi bir sürü yorumlar duyuyoruz.

sadece aptallar 8 saat uyur

Umarım sizde okur ve hayatınızı değiştirirsiniz. 🙂 Hoşçakalın!

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 3 =