Sadece Hayvan Hücresinde Bulunan Organeller

Bütün canlılar hücrelerden meydana gelmiştir. Çok hücreli canlılar olduğu gibi bakteriler gibi tek hücreli canlılar da vardır. Canlı deyince bizim aklımıza genellikle bitki ve hayvanlar gelir. Sadece bitki hücresinde bulunan organeller olduğu gibi hayvan hücresinde olduğu halde bitki hücresinde olmayan organeller de vardır.

Aşağıdakilerden hangisi sadece hayvan hücresinde bulunur şeklinde bir soruyla karşılaşırsanız cevap sentiyoller ve lizozom şeklindedir.

Sadece hayvan hücresinde bulunan organeller

Lizozom ve Sentriyoller

Daha önce hayvan hücresinde bulunan organeller yazısında hayvan hücresi organellerini tanıtmıştık. Hayvan hücresinde bulunup bitki hücresinde bulunmayan organeller lizozom ve sentrozomdur.

Lizozom sindirim organelidir. Aslına bakılırsa bitkilerde de sindirimi sağlayan koful bulunmaktadır. Ancak bitki hücresinde hayvan hücresindeki gibi lizozom yoktur.

Sentrozom hücre bölünmesi sırasında faaliyet gösteren bir yapıdır. İki alt birimden oluşmaktadır. Sentrozom iki adet sentriyolden oluşur. Bölünme sırasında bunlar kutuplara çekilerek kromozomlara iğ iplikleriyle bağlanırlar. Ancak bitki hücresinde sentrozom ve sentriyoller bulunmaz.

Bitkilerde hücre bölünmesi sırasında boğumlanma da görülmez. Çünkü hücre duvarı buna engeldir. Bu nedenle bölünme ara lamel oluşumuyla gerçekleşir.

Bunun tam tersi olarak sadece bitki hücresinde bulunan plastitler vardır. Kloroplast gibi plastitler bitki hücresinde bulunup hayvan hücresinde bulunmaz.

Hayvan ve Bitki Hücresinde Ortak Bulunan Organeller

Bitki ve hayvan hücrelerindeki organellerin çoğu ortaktır. Bitki ve hayvan hücrelerinde ortak bulunan organeller şöyle sıralanabilir:

  • Hücre zarı
  • Hücre çekirdeği
  • Ribozom
  • Mitokondri
  • Koful
  • Golgi aygıtı

Bunlardan koful organeli bitki hücresinde daha büyükken hayvanlarda yalnızca küçük koful bulunmaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =