Saltuklular ve Eserleri

SaltuklularSaltuklular ya da başka bir deyimle Saltuklu Beyliği Anadolu’da kurulmuş Türk beyliklerinden biridir. Bu dönemde kurulmuş birçok beylik vardır. Beylikleri tanıyor olmak üniversite sınavının tarih kısmından ya da kpss bölümünden başarılı olmak için gereklidir. Bu nedenle beyliklerin künyesini iyi bilmek gerekir. Saltuklular ve günümüze ulaşan eserleri tarihimiz açısından çok önemlidir. Bu durum diğer eski Türk beylikleri için de aynen geçerlidir.

  • Kurucu: Ebulkasım Saltuk Bey
  • Kuruluş: 1072
  • Yıkılış: 1202
  • Yer: Erzurum civarı

Saltuklulardan bugüne ulaşan en önemli eser Erzurum Ulu Camii‘dir. Zaten Erzurumdan aklınıza bu eserin Saltuklular tarafından yapıldığı bilgisi kalmalıdır. Bunun yanında Kale Camii ve Tepsi minare de Saltuklular dönemine ait eserlerdir.

Saltukların yaptıkları ve günümüze ulaşamayan da birçok eser vardır. Çünkü bu beyliğin yöneticileri mimariye ve sanata büyük önem vermişlerdir.

Beyliği idare eden 5 idareci de şunlardır.

Yönetici Tarih
Ebu’l-Kasım Saltuk Bey 1071-1102
Melik Alaeddin Ali 1102-1145
Melik İzzeddin Saltuk 1145-1174
Melik Nasreddin Mehmed 1174-1185
Melik Rükneddin Melikşah 1185-1202

Saltuklular o dönemde de yakında yaşayan Gürcülerle savaşmışlardır. Bu beyliğin son bulmasında Büyük Selçuklu Devleti etken olmuştur. Çünkü o dönemki Selçuklu hükümdarı Rükneddin Süleyman Şah sefere çıkmak için bu beylik yöneticilerine haber verip ordularını davet etmişse de Sultuklular savaşa yanaşmadılar. Bunan üzerine Selçuklular Erzurum’a yürüyerek bu beyliği ortadan kaldırdılar.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − six =