Savan Biyomu

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza sayan biyomunun ne olduğu, nerelerde görülebileceği ve savan ikliminin çok basit temel özelliklerini anlatarak sizleri bu konuya daha hakim kılmaya çalışacağız.

Savan İkliminin Temel Özellikleri

Bu alt başlıkta sizlere savan biyomunu daha iyi kavratabilmek için iklim hakkında bazı çok temel bilgiler vereceğiz.

Savan iklimi, tropikal iklim tiplerinin bir çeşididir. Savan iklimi, yıl boyunca sıcaklık ortalamasının yaklaşık 18 derecenin altına inmediği, en kuru ayda 60 mm’den az yağış alan iklim tipini ve bölgesini ifade etmektedir. Yağışlı aylarda hava sıcaklığı 25 ve 30 santigrat derece arasında seyreder. Yağışın az olduğu aylarda ise bu değerler 20 ve 25 santigrat derece arasında değişir.

Görülebileceği üzere yağışlı aylar, kurak aylardan daha yüksek sıcaklık değerlerine sahiptir. En sıcak ay Güney yarım kürede ekim iken, kuzeyde nisandır ki bu aylar yağışlı dönemin hemen sonrasına denk gelir.

Aynı kuşakta rastlanan muson iklimine göre daha az yağışlı ve kuru bir havaya sahip olmaya yatkındır. Mevsimler arası yağış miktarı arasında belirgin farklar oluşmaktadır. Kurak mevsim, yağışlı dönemlere göre daha uzun sürer. Yıllık yağış ortalaması 800 mm ile 1600 mm arasında değişiklik gösterir. Savan biyomunda yaz ve kış olmak üzere iki mevsim vardır. Yaz aylarında yağışlarda düşüş görülür.

Savan Biyomu Bitki türleri

Şimdi de bu biyomda yaşayan canlı türlerine kısaca bir göz atalım. Biraz daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler savan terimini incelediğimiz yazıya göz atabilirler.

Savan biyomunun karakteristik bitkileri boyu son derece uzun çayırlar ve kışın yapraklarını döken kısa boylu ve bodur ağaçlardır. Örn; akasya ağacı kurak aylarda fazla terleyerek su kaybetmemek için yapraklarını döker. Bu savanın ağaçları uzun kuraklık dönemlerine dayanabilmek için su tutabilen büyük gövdelere sahip olmak zorundadır.

Yukarıda bahsettiğimiz çayırların boyları ortalama 45 ile 90 cm arasında değişmektedir. Bu çayırlar kışın yeşil renkte, yazın ise yağışların azlığının da etkisiyle sarımsı bir renk almaktadırlar.

savan biyomu

Savan çayırları birçok hayvan için doğal bir yaşam alanı özelliğindedir. Burada yaşayan hayvanların en bilinenleri geyikler, leoparlar, zebralar, zürafalar, aslanlar ve Avusturalya biyomlarında kangurulardır. Bu biyom etçillere de otçullara da yaşam olanağı sunar. Yine savanda sığır hayvancılığı yapan insanlar da yaşamaktadırlar.

Savan İklimi Nerelerde Görülür?

Bu başlığımızda sizlere savan ikliminin Türkiye ve Dünya çapında nerelerde görüldüğünden bahsedeceğiz.

Savan iklimi bir tropikal iklim çeşidi olduğu için ekvator ve çevresinde görülür. Fakat ekvatorun çevresindeki her yerde bu iklim hakimdir diyemeyiz. Savan iklim yapısına Orta Amerika’da ve Karayip üzerindeki bazı adalarda, Amazon havzasında ve Güney Amerika’nın bazı kuzey noktalarında, Orta Afrika’nın birçok ülkesinde, Afrika’nın doğu kıyılarının güneyinde ve Hint yarım adasının doğu kıyısında ve Hindiçin’de görülür.

Ülkemiz ekvator kuşağında yer almadığı için ülkemizde savanlara rastlanmaz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =