Sayma Sayısı Nedir?

Sayma sayısı kavramı temel matematikteki kavramlardan biridir. Doğal sayılarla karıştırılan sayma sayıları hakkında bazı temel bilgileri edinmemiz gerekir.

Bu yazımızda sizlere sayma sayıları hakkında bir takım temel bilgiler vererek sayma sayıların hangi sayılardan başladığını, hangi sembollerle gösterildiği ve bu sayıların kaça kadar gittiği gibi bazı çok önemli bilgileri sizlere aktaracağız.

Sayma Sayısının Tanımı

Bu alt başlık siz değerli okuyucularımıza konunun temelini kavratarak sayma sayılarının daha iyi kavranması amaçlanmaktadır. Sayma sayılarının niteliklerini iyi bilmek, konuyu iyi kavramak sizlere sınavlarda matematik alanında çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Sizlere daha önceden tam sayılar ve doğal sayılar konusunda bilgiler verdiğimizden buradaki açıklamalar da buna paralel olacaktır.

Sayma sayılar kümesi 1’den başlayarak sonsuza kadar devam eden sayıları ifade eder. Sayma sayıları pozitif doğal sayılar kümesi olarak tanımlayabiliriz.

Sayma sayısı nedir

Sayma sayılar kümesi, doğal sayılar kümesinin alt kümesidir. Bu iki kümenin tek farkı sıfırın doğal sayı olmasına rağmen, sayma sayısı olmamasıdır. Zaten gündelik hayatta da sayı sayarken sıfırı hesaba katmayıp doğrudan 1’den başlarız. Yine sayma sayıları tam sayılar kümesinin alt kümesidir ama negatif sayılar tam sayı olabildiği halde sayma sayısı olabilmeleri mümkün değildir. Sayma sayıları Z+ ile gösterilir.

Sayma Sayılarının Özellikleri

Bu alt başlıkta siz değerli öğrencilere sayma sayıları ile ilgili çok temel bazı bilgiler aktaracağız.

  • Bu sayılar 1‘den başlarlar.
  • İki sayma sayısının toplamı ve çarpımı yine sayma sayısıdır.
  • İki sayma sayının bölümü ve farkı sayma sayısı olmayabilir.
  • Sayma sayılarının tüm sayma sayı kuvvetleri sayma sayısıdır. Örneğin; 2’nin bütün sayma sayı kuvvetleri(karesi, küpü, dördüncü kuvveti gibi)

Şimdi de bazı örneklerle konumuzu pekiştirelim. -3, 0, 4, √5 sayılarının sayma sayısı olup olmadıklarına bakalım.

  1.  -3 sayısı negatiftir. Negatif sayılar sayma sayıları değildir.
  2. 0 sayısı pozitif değildir. Sayma sayıları pozitif tam sayılardır.
  3. 4 sayısı pozitif bir tam sayıdır. Dolayısıyla sayma sayısıdır.
  4.  √5 ifadesi tam sayı olmadığından sayma sayısı değildir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 1 =