Sıfırdan Biyoloji Öğrenmek

Biyoloji dersi sayısal dersler içerisinde matematik bilgisi gerektirmeyen ancak çok önemli olan bir derstir. Bu yazıda sıfırdan biyoloji öğrenmek için gerekenleri paylaşacağız. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz taktirde sıfırdan biyoloji nasıl öğrenilir detayıyla öğreneceksiniz. Yapmanız gereken şey ise burada anlatılanları elinizden geldiğince uygulamaktır.

Aynı yöntemleri sıfırdan fizik kimya ve biyoloji için uygulayabilirsiniz. Ancak bu yazıda özellikle biyoloji üzerinde duracağız. Yapacaklarınıza girmeden önce “biyoloji yapamıyorum” şeklindeki ön yargılarınızı bir kenara bırakmanızı rica ediyoruz. Aksi taktirde anlatılanlar sizde istenen sonucu vermeyecektir.

Öncelikle biyolojinin bilgi yükü fazla olan bir ders olduğunu unutmayın. Sayısal işlem olmaması bir avantajken, çok fazla bilgi içermesi bu dersi öğrenmek açısından bir dezavantajdır. Ancak ön yargıyı yıkmak bu bilgileri öğrenmenin ilk adımıdır.

Biyoloji Nasıl Öğrenilir?

Biyolojiyi ilk çalışan öğrenciler çok fazla konu olmasından ve çok detay olmasından şikayet ederler. Bunun nedeni ilk başta çok kavram görünce bunların birbirinden ayırmanın zorlaşmasıdır. Bu şekilde çok fazla bilgi varmış gibi görünür ancak öğrendikçe konular kafanızda netleşmeye başlayacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

Biyolojide öğrendiğiniz bir bilginin yerine oturmasını istiyorsanız giriş konularını mutlaka çok iyi öğrenmelisiniz. Özellikler “canlıların sınıflandırılması” ve “hücre” konularını çok iyi öğrenirseniz diğer konularını bunun üzerine inşa etmek daha kolay olacaktır.

Bilgiler karışık gelirse korkmayın, okuyun. Biyoloji dersi bol tekrarla oturmaktadır. Yaptığınız tekrarları kalıcı hale getirmek için ise mutlaka soru çözmeniz gerekir.

Ancak başlangıçta bilginizin az olması gözünüzü korkutabilir. Yanlış yapmaktan ve soruları çözememekten korkmayın. Konu anlatımlı kaynağın ilk konusundan başlayın. Eğer konu kafanıza girmiyorsa ve dersi çalışmaktan sıkılıyorsanız sadece 1 sayfaya odaklanın. Elinize aldığınız A4 kağıdını bu konuya ayırın. Öğrendiğiniz bilgileri karışık da olsa mutlaka not edin.

Bu şekilde konu anlatımlı kaynaklarda adım adım ilerlersiniz. İkinci tekrarda ise bilgiler daha çok oturmaya başlayacaktır.

Biyoloji Dersinde Tekrarın Önemli

Sıfırdan biyoloji öğrenmek için bol miktarda tekrar yapmanız gerekir. Yukarıda  da belirttiğimiz gibi ilkin biraz karışık gelse de zamanla bilgiler oturacaktır. Tekrar yaparken bol miktarda soru çözmeyi unutmamalıyız. Çünkü sorular, öğrendiğimiz bilgilerin yerli yerine oturmasını sağlayacaktır.

Biyoloji dersi genel olarak bilgiye dayandığı için çalıştığımız zaman sanki yerinde sayıyoruz gibi gelebilir. Ancak inanın netleriniz çalıştıkça yükselecektir.

Bir konuyu çok iyi öğrendiğinizi hissettiğinizde dahi tekrar yapmanız gerekir. Biyoloji nasıl öğrenilir diyorsanız cevap tekrar olacaktır. Çok iyi bildiğinizi düşündüğünüz bir konuyu tekrar çalışın. Daha önce fark etmediğiniz bir bilgiyi öğrendiğinizi göreceksiniz. Biyolojide en çok tekrar eden en çok bilir, en çok bilen de en yüksek tekrarı yapar.

Biyoloji Çalışıyorum Ama Unutuyorum

Elbette herkesin öğrenme hızı veya akılda tutma kapasitesi bir değildir. Bazı insanların sayısal derslere karşı daha fazla yatkınlığı varken bazılarının yatkınlığı başka alanlara göredir. Eğer çabuk unutma özelliğiniz varsa özellikle biyoloji dersinde bu konuda sıkıntı yaşayacaksınız demektir.

Ancak bu sizi çalışmaktan yıldırmasın. Başka biri 3 defa okuduğunda akılda tutuyorsa siz de muhtemelen 4 veya 5 defa okumada tam öğreneceksiniz demektir.

Bir de unutuyorum diye çalışmamak çok mantıksızdır. Çünkü ilk tekrarlar genellikle unutmak içindir. Bir bilginin zihinde taşlaşması için bol miktarda okumak, altını çizmek, not almak ve soru çözmek gereklidir.

Gördüğünüz gibi söylediğimiz şeyler sır olan şeyler değildir. Genel olarak biyolojide başarılı olmak bu derse çok emek vermekle mümkündür. Eğer derse ilginiz bulunmuyorsa ve çalışırken uykunuz geliyorsa o zaman ders çalışmanızı renklendirmek adına videolu eğitimlerden destek alabilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 7 =