Sıfırdan Kimya Öğrenmek

Kimya dersi objektif değerlendirildiğinde fen dersleri içerisindeki en kolay derstir. Ancak kimya dersinde başarılı olmayanlar bizim bu cümlemize kızabilirler. Bu da normal bir durumdur. Çünkü kimya bilinmediği taktirde çok karmaşık gelebilmektedir. Sıfırdan kimya öğrenmek başlığıyla yazdığımız başlangıçtan en üst düzey seviyeye kimya nasıl öğrenilir anlatacağız.

Yazıyı sonuna kadar okuyup anlatılanları uygularsanız başarılı olmamak  için hiçbir neden bulunmuyor. Ancak başarılı olmanın ilk adımı kimyayla ilgili ön yargılarınızı yıkmaktır. Kimya zor bir ders değildir. Buna inanarak yazının devamını okuyun.

İlgili yazı: Sıfırdan biyoloji öğrenmek

Kimya Nasıl Öğrenilir?

Önce basitçe kimya dersinin neyi konu aldığına bakalım. Kimya temelde atom ve periyodik tabloyu ele alır. Atomun yapısını iyi bilirseniz, periyodik tablonun temel özelliklerini de kavrarsanız kimya dersinin önemli bir kısmını halletmiş olursunuz.

İlerideki konuların hepsi bu temel konular üzerine oturmuştur. Bu nedenle atom ve yapısı ve periyodik sistem konuları çok iyi öğrenilmelidir.

Herhangi bir konu anlatımlı kitaptan yararlanabilirsiniz. Ancak size kitaplar sıkıcı ve karmaşık geliyorsa ilk etapta videolu anlatımlardan atom nedir, periyodik tablo nedir gibi konuları öğrenebilirsiniz. Biraz temel edindikten sonra konu anlatımlı kaynaklara başlayabilirsiniz.

Konu sırasını takip ederek konuları okumanız gerekir. Sıfırdan kimya öğrenmek zor değildir ancak sıfır çabayla bunu başaramazsınız. Konu anlatımlı kaynakların soru kısmından da yararlanırsanız küçük çaplı bilgiler kafanıza oturmaya başlayacaktır. İlk aşamada anlamadığınız şeyler için üzülmeyin.

İlk tekrarda kitapta öğrendiğiniz ve önemli bulduğunuz spot bilgileri bir kağıda not edin. Böylece kendinize basit bir çalışma notu oluşturun. İlk tekrar bitince de ikinci tekrara başlayın. Ardından bu şekilde devam edin. Git gide tekrarlar kolay hale gelecektir. Belli bir aşamadan sonra günde 1 tekrar yapabilecek duruma geleceksiniz.

Temel Konular ve Çıkmış Sorular

Bol tekrar yaptıktan sonra öğrendiğiniz bilgilerin işe yaradığını görmek size büyük moral olacaktır. Bunun için çıkmış sorulardan yararlanabilirsiniz. Sınavda çıkmış soruları çözün ve nasıl kolay yapabildiğinizi kendiniz görün.

Kimyada çıkmış sorular genellikle temel konular ağırlıklı olarak sorulur. Yani konuların en genel bilgilerini bilmek bile size epey net sağlar. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz gibi atom, periyodik tablo, kimyasal tepkimeler gibi konuları iyi öğrenmelisiniz.

Size tavsiyemiz çalışma masanıza bir adet periyodik tablo asmanız ve mola zamanlarınızda 5 dakika da olsa buna göz atmanızdır. Periyodik tabloda elementlerin yerini ne kadar içselleştirirseniz kimya dersi üzerindeki hakimiyetiniz de aynı oranda artacaktır.

Sıfırdan kimya öğrenmek için yapılması gerekenleri maddeler halinde şöyle özetleyelim:

  • Atom, periyodik sistem ve kimyasal denklemler konularına detaylı çalışın.
  • Öğrendiğiniz bilgileri not alın ve kendi not defterinizi oluşturun.
  • Periyodik sisteme hakim olmak için çalışma masanıza bir adet periyodik tablo asın.
  • Çalışmanızı renklendirmek için videolu anlatımlardan faydalanın.
  • Konu anlatımlı kitaplardan çalışın.
  • Bol tekrar yapın.
  • Çıkmış soruları çözün.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + 2 =