Simple Present Tense Konu Anlatımı

İngilizce öğrenen herkesin ilk gördüğü grammer konusu simple present tense konusudur. Bunun nedeni hem çok yaygın kullanılması, hem basit olması hem de fiilin birince halle kullanılıyor olmasıdır. Present tense’lerden biridir simple present tense. Şöyle ki biz bu konuyu Türkçe’te geniş zaman diye çeviriyoruz. Ama aslında İngilizce’de geniş zaman ile şimdiki zaman arasında çok keskin bir çizgi yok. Yani şimdiki zamanlar konusunun bir alt konusudur geniş zaman. Şimdi ve her zaman gerçekleşen bir şeyse geniş zaman, şu anda devam etmekte olansa şimdiki zaman, şimdi yeni bitmişse simple perfect tense vs oluyor. Bunun mantığını iyi öğrenin. Bir tense present kelimesini içeriyorsa şimdiyi anlatıyor demektir. Önce bu tense için grammer düzenini verelim sonra kullanım yerlerini inceleyelim.

Subject + verb(s) + others/ Olumlu

Subject + do(es) not + Verb(s) +others/ Olumsuz

Do(es) + subject + others/ Soru

S ve es takıları subject (özne) he, she, it olduğunda gelir.

Simple present tense İngilizce’de birkaç yerde çok aktif olarak kullanılır. Geniş zaman geçmiş zaman kavramlarından ziyade İngilizce grammer öğrenirken kullanım yerlerini kavramak daha iyi sonuç verecektir. İlk olarak bu tense düzenli olarak tekrar edilen aktivitelerde kullanılır. Yani her gün düzenli bir şey yapıyorsanız veya her hafta, o zaman bunu bu kuralı kullanarak açıklarsınız.

Örnekler

They walk in the morning every day. (Her gün sabahları yürürler)

He usually drives fast. (O genellikle hızlı sürer) (Bir kezden fazla oluyor.)

We have a good breakfast on sundays. (Biz pazar günleri -her pazar- iyi bir kahvaltı yaparız)

Aynı zamanda zamana bağlı olmayan doğa olayları bu şekilde anlatılır. Yani kuşlar uçar, balıklar yüzer gibi böyle anlatılır.

Örnekler

The birds fly. (Kuşlar uçar)

Ducks swim. (Ördekler yüzer)

Duygu ve düşünceler yine bu zamanda anlatılır.

I love you. (Seni seviyorum)

I hate you. (Senden nefret ediyorum)

He thinks you are right. (O senin haklı olduğunu düşünüyor)

Dikkat ederseniz burada Türkçe çevirilerde geniş zaman değil de şimdiki zaman kalıbı oluyor. Ama İngilizce’de böyle keskin bir fark yok. Seni seviyorum = Seni severim şeklinde olur.

Grammer anlatımı bu kadar. Çok fazla detay verip kafa karıştırmak istemiyoruz. Zaten buna gerek de yok. Bir tense konusuna hakim olmak için çok kullanmalı ve çok görmelisiniz. Kuralları ezberlemek öğrenme konusunda işe yarasa da konuşurken size yardımcı olmaz. Ama kuralları da bilmeniz gerekir ki mantığını kavrayıp öyle pratik yapasınız.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 11 =