Simple Present Tense Şimdiki Zaman Mıdır?

Simple present tense

Diller arasında kural açısından doğrudan bağlantı kurmak doğru değildir. Herhangi bir yabancı dili konuşan biriniz varsa dillerin bütünüyle mantıksal açıdan nasıl farklı olduğunu bilir. Simple present tense şimdiki zaman diye çevrilmektedir Türkçe’ye. Ya da biraz daha özelleştirmek için geniş zaman diye çeviri yapılmaktadır. Aslında çeviri yaptığımız zaman simple present tense gerçekten Türkçe’deki geniş zamana benzer. Yaparım, ederim, giderim gibi fiil çekimleriyle biten cümleleri biz simple present tense aracılığıyla ifade ederiz. Ancak bu çeviri yüzde yüz doğru değildir. Şöyle ki Türkçe’de geniş zaman ile şimdiki zaman arasında belirgin bir fark vardır. Ben giderim demekle ben gidiyorum demek iki farklı şeydir. İngilizce’de de buna benzer bir durum vardır ama her zaman bu geçerli değildir. Mesela biliyorum derken i am knowing denmez. I know denir. Yani simple present tense kullanılır. Aynı şekilde seviyorum derken de i am loving denmez i love denir.

Bu durumu anlamak için şöyle düşünebilirsiniz. İngilizce’de present tense sınıfında zamanlar vardır. Geniş zaman, şimdiki zaman gibi içerisinde present geçen bütün zamanlar bu sınıfa girer. Bu tenselerin amacı şimdi olan şeyleri anlatmaktadır. Daha doğrusu geçmişte veya gelecekte olmayan, vakitsiz durumlar için kullanılır diyebiliriz.

Present simple ile present continuous arasında çok büyük fark yoktur. Ancak kullanım alanları bazı yerlerde değişik olabilmektedir. Simple present tense de şimdiki zaman olarak değil geniş zaman olarak karşılık bulur Türkçe’de. Ama bütün bunlar öğrenilen konunun biraz mantığa oturması içindir. Gerçekte dil açısından birebir bir çeviri olmaz. Sadece belirli bir durumu anlatabileceğiniz gramer yapısı vardır. Bir dili o dilde öğrenmek bu açıdan her zaman avantaj sağlar. İngilizce çalışırken simple present tense duyduğunuzda aklınıza şimdiki zaman veya geniş zaman gelmesin. O tense olduğu gibi İngilizce dilinde gelsin. İngilizce öğrenmeniz için yapmanız gereken de budur zaten.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 18 =