Sırasıyla Osmanlı Padişahları

Sırasıyla osmanlı padişahlarıOsmanlı padişahları veya başka bir deyişle Osmanlı hükümdarları tarihimiz açısından çok önemlidirler. Sırasıyla Osmanlı padişahları bilindiği zaman Osmanlı tarihi konusunda da kolay bağlantı kurulabilir. En azından Osmanlı padişah listesini genel hatlarıyla bilmek tarih bilgisi açısından önemlidir. Genel kültür açısından da sırasıyla Osmanlı padişahları önemli bir bilgi alanıdır.

Osmanlı padişah listesinde çok deha adamlar olduğu gibi devleti idare etme konusunda yetersiz kalanlar da vardır. Hepsinin toplamı Osmanlı tarihini özetler niteliktedir. Türk ve İslam tarihi açısından zaten Osmanlı tarihi çok önemli bir yere sahiptir. Şöyle ki, 7 asra yakın bir süredir bu devlet İslam coğrafyasında hüküm sürmüştür. Bu nedenle Osmanlı padişahları listesi bizim için önemli bir listedir.

İşte sırasıyla Osmanlı padişahları listesi:

 1. Osman Gazi
 2. Orhan Gazi
 3. Murad
 4. Bayezid
 5. Mehmed
 6. Murad
 7. Mehmet (Fatih)
 8. Bayezid
 9. Selim (Yavuz)
 10. Süleyman (Kanuni)
 11. Selim
 12. III. Murad
 13. III. Mehmed
 14. Ahmet
 15. Mustafa
 16. Osman (Genç)
 17. Murad
 18. İbrahim
 19. Mehmed
 20. Süleyman
 21. Ahmet
 22. Mustafa
 23. III. Ahmet
 24. Mahmud
 25. III. Osman
 26. III. Mustafa
 27. Abdülhamid
 28. III. Selim
 29. Mustafa
 30. Mahmud
 31. Abdülmecid
 32. Abdülaziz
 33. Murad
 34. Abdülhamid
 35. Mehmed (Reşad)
 36. Mehmed (Vahideddin)

Gördüğünüz gibi listede 36 tane padişah vardır. Osmanlı padişahlarından ilk 1o tanesi çok iyi devlet idare etmiş ve devletin parlak günlerine şahit olmuşlardır. Geri kalanların da çok vasıflı ve deha derecesinde yöneticiler olmasına rağmen dünya koşulları gereği ülke yönetimi istenilen düzeyde olamamıştır. Osmanlı devleti zamanla güç kaybetmiş ve dağılma noktasına gelmiştir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + eleven =