Sıvılı Termometreler Uzayda Çalışır Mı?

Uzay yer çekiminin olmadığı veya çekiminin dünyamızdan farklı olduğu bir yerdir. Dolayısıyla yer çekimi olmayan bir ortamın koşulları ile olmayan bir yerin koşulları bazı açılardan farklılık gösterir. Bu yazıda ilginç bir soruyu cevaplayacağız: Sıvılı termometreler uzayda çalışır mı? Bu sorununun cevabını nedenleriyle ortaya koyalım.

Sıvılı termometreler uzayda çalışır. Bu termometrelerde uzayda sıcaklık ölçümü yapmakta sorun yoktur. Çünkü sıvılı termometrelerin çalışma mantığı yer çekimi ile alakalı değildir.

Bu termometrelerin uzayda çalışıp çalışmadığını araştırınız şeklinde bir ödeviniz varsa muhtemelen bunların çalışma prensibini anlayıp anlamadığınız kontrol ediliyordur. Çok yaygın olmasa da metal termometrelerde de benzer prensipler vardır. Bu nedenle yerçekimsiz ortamda da çalışabilirler.

Sıvılı termometreler uzayda çalışır mı

Sıvılı Termometreler Uzayda Nasıl Çalışır?

Termometrenin çalışma mantığını bilirsek bunu daha iyi anlarız. Sıvılı termometrelerde ölçüm haznesinin içerisinde çapı çok küçük bir bölme vardır. Bu bölmenin içerisinde de cıva gibi sıcaklıkla genleşmeye duyarlı bir sıvı bulunur.

Sıcaklığın artması sıvının genleşmesine, sıcaklığın düşmesi ise sıvının büzüşmesine neden olur. Bu şekilde genleşmeyle olan değişimleri biz yanda bulunan cetvel üzerinden dereceyle ilişkilendiririz.

Hazne çapının az olması azıcık bir genleşme miktarının dahi uzaya neden olması sonucunu doğurur. Böylece küçük değişimleri bile termometrelerde gözlemleyebiliriz.

Sıvılı termometreler kısaca dünyada nasıl çalışıyorsa uzayda da aynı şekilde çalışacaktır. Bu mantığa göre eşit kollu terazi yerçekimsiz ortamda çalışır mı yoksa çalışmaz mı sorunu da siz cevaplayın.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =