Sodyum Elementi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sodyumSodyum insan vücudu için çok büyük önem arz eden bir elementtir. Beslenmemizde de mutlaka sodyum bulundurmalıyız. Doğada bolca bulunan bu metal element ile ilgili neler biliyoruz peki? Sodyum elementi hakkında bilinmesi gerekenleri biliyor muyuz gerçekten? Bu yazıda basit bir şekilde sodyum elementi ile ilgili gerçekleri göreceğiz.

Sodyum periyodik tablonun 1A grubunda bulunur. Yani alkali metal sınıfındadır.

Sodyum yüksek tepkime eğilimi gösterir. Bu nedenle hayli reafktiftir. Aynı zamanda su içerisinde iyonlaşır.

Oda sıcaklığındaki metal sodyum bıcakla kesilebilece yumuşaklıktadır.

Sodyum insan ve hayvan beslenmesi için temel durumundadır. Vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında sodyum hayati önem arz ettiği için ve sinirsel her türlü iletimde de rol oynadığı dışarıdan alınması gerekir.

Sodyumlu bileşikler diğer element ve bileşikleri korumak, nükleer reaktörleri soğutmak için, sodyum buharlı lambalarda ve gıda korunmasında aktif olarak kullanılır.

Sodyumun kararlı yapıda sadece bir tane izotopu vardır o da 23Na izotupudur.

Sodyum sembolü Na Latince natrium ya da Arapça Natrun veya eski Mısır dilindeki bir kelimeden gelir. Bu kelimelerin hepsi de soda veya sodyum karbonat karşılık gelir.

Sodyum bol bulunan bir elementtir. Güneş ve diğer yıldızlarda bulunur. Yerkabuğunun yaklaşık % 2.6’sını kapsar. Yeryüzündeki  en bol altınca elementtir. Aynı zamanda doğada en bol bulunan alkali metaldir.

Saf bileşiklerin yapısına girmek için fazla reaktif olmasına karşın tuz, kriyolit, soda niter, zeolit, amfibol ve sodalit dahil olmak üzere birçok mineralin yapısında bulunur. En çok dahil olduğunu mineral ise sodyum klorür tuzudur.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − 5 =