Sokullu Mehmet Paşa Projeleri

Sokullu Mehmet Paşa Kanuni döneminde Sadrazam olmuştur. 2. Selim zamanında çok değerli bir devlet adamı olduğu için devlet işlerinin büyük bir bölümünü omzuna yüklenmiştir. Sokullu Mehmet Paşa’nın üç önemli projesi vardır. Bu projeler;

1. Don Volga Kanal Projesi

Projenin temel amacı don ve volga nehirlerini bir kanalda birleştirmekti. Bu sayede donanma gücü vasıtasıyla Karadeniz’in Hazar denizine ulaşabilmekti. Ancak Don – Volga projesi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Başarısız olma sebebi Rusların Projeyi engellemek için yaptığı saldırılar ve o zamanın teknolojisinin yetersiz olmasıydı. 1952 yılında Don-Volga kanal projesi hayata geçmiştir.

don-volga kanal projesi

2. Süveyş Kanalı Projesi

Akdeniz ve Kızıldeniz’i birleştirme projesiydi. Ancak bu projede maalesef başarısızlıkla sonuçlandı. Eğer başarılı olunsaydı;

  • Portekizlilerin Hint Okyanusundaki faaliyetleri önlenecekti.
  • Hint Okyanusunda Müslümanlara baskı uygulanıyordu bu baskılar engellenecekti.
  • Akdeniz ticaretini canlandırmaktı. (Bildiğiniz üzere coğrafi keşiflerle Akdeniz limanları önem kaybetmişti.)

O zamanın şartlarında harika düşünülmüş projeydi ancak teknoloji yetersizliği ve çalışma sırasında ölümler sonucu bu proje yarım kalmıştır. 1869 yılında Süveyş Kanalı Fransa tarafından açılmıştır.

süveyş kanal projesi sokullu mehmet

3. Marmara-Karadeniz Projesi

İznik Gölü-Sakarya Nehri ve Sapanca Gölü-Marmara Denizi arasında kanallar açarak Marmara-Karadeniz deniz yolu açılması hedeflenmişti. Bu sayede Çin’den ithal ettiğimiz keresteler bu yolla taşınacaktı ve daha hızlı bir şekilde bize ulaşacaktı. Ancak maalesef ki bu projede hayat bulamadı. Şuan günümüzde Kanal İstanbul ismi ile bu projenin yapılması amaçlanıyor. Bakalım ileri ki zamanda ne olacak.

Marmara karadeniz projesi

Sokullu Mehmet Paşa Projeleri konumuzun sonuna geldik arkadaşlar. Umarım kafanızın karıştığı bir yer olmamıştır. Yorumlar kısmından sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + seven =